Еко-къщата на бъдещето

Зелени в дома си

 

Живеем в динамично общество. Колкото по-забързано, толкова по-неекологично. И сякаш заклещени между автомобилните изпарения и fast food-а забравяме за природата, за нейното опазване, за неизменната й роля в "модерния” ни начин на съществуване.

 

Има ли светлина в тунела? Според все повече хора отговорът е положителен. Едно от измеренията на "зеления" начин на живот са така наречените екологични къщи. Застъпниците на живота в тях твърдят, че еко-домовете отдавна не са само мит, а реалност – напълно възможна и приложима.

 

Идеята на природосъобразните къщи е при построяването им, както и при по-нататъшното им обитаване, да се използват екологични материали. Традиционните хоросан и бетон биват заменени с дърво, слама и глина. И дори, след време, къщата да бъде разрушена, в природата няма да останат вредните съставки, използвани при нейното създаване.

 

Позитивите не спират дотук. Екологичните къщи "се доверяват” единствено на естествена енергия – слънчева, водна, вятърна, както и всички други алтернативни източници. По този начин, чрез специалните съоръжения, създадени за извличането им, вредното електричество остава далеч в миналото.

 

Казаното дотук звучи като извадка от филм, чието действие се развива в далечното бъдеще. Но всъщност е факт, че "зелените” идеи са вече реализирани и набират все по-голяма популярност в цял свят. Финландия, Англия, Германия, Индия и САЩ са част от страните, които могат да се гордеят с приноса си към опазването на околната среда.

 

Някои хора смятат, че построяването на такъв тип еко-дом струва изключително скъпо на собственика му. Първоначално – може би, макар че напоследък се налага мнението, че съществена разлика в цената няма. Но дори и да допуснем, че нужните материали не са толкова евтини, то в един следващ момент ролите ще се сменят. Защото високите разходи за ток например, ще останат в миналото – или поне в старата ни къща, проектирана и изградена по всякакъв друг, но със сигурност не и екологичен начин.

 

България също успешно се включва в екологичната идея. Първият "пасивен" дом е факт още от 2009 година и се намира близо до морската ни столица Варна. Енергията на къщата, необходима за отопление, охлаждане и топла вода, струва 1 лев годишно на квадратен метър. За сравнение - един неизолиран апартамент ни излиза по 2 лева на квадрат всеки месец.

 

От миналата година пловдивски архитект също се е отдал на създаването на къщата, чийто замисъл е да бъде построена чрез употребата на енергия, която е възобновима в природата. Например водата, използвана в процеса на строителството, се добива от земята с помощта на ветрогенератор, който пък се захранва от електричество, добивано чрез соларни колектори. Машините, които се използват, са с дизелов двигател, но вместо с вредното гориво се задвижват с олио от рапица.

 

Изобретателят е убеден, че ако се използват алтернативните източници, спестената енергия в домакинството може да достигне до завидните 90%.

 

Еко-къщите са своеобразен скок в бъдещето. Създадени от живата природа, грижещи се за нейното опазване. Зелените идеи са не просто добре замислен маркетинг. Зад многобройните реклами се крие съвсем разбираема логика – опазването на природните богатства.

 

"Пасивните" домове се грижат не само за околната среда, но и за хората, които ги обитават. Естествените материали, от които са създадени, са безвредни и създават усещане за непрекъснат контакт с природата.

 

Формата на къщите най-често заимства пирамидните конструкции. Пропорциите са така създадени, че да бъде постигнато положително енергийно въздействие върху обитателите.

 

Редица специалисти са на мнение, че живеенето в еко-къща забавя процесите на стареене и дори възстановява клетки в човешкия организъм.

 

Немалък брой популярни личности ежедневно агитират за възстановяването на връзката между земята и хората. Вече дори има книга, която описва една "зелена” година на нейната авторка – живееща без хладилник, без личен автомобил, спяща гола… и всеки ден правеща по нещо ново (и понякога безумно) в името на Майката природа. Произведението, разбира се, е създадено от изцяло рециклирана хартия.

 

Малките усилия създават големи резултати. Затова не трябва да се страхуваме, когато решим да постигнем някоя грандиозна идея – защото "капка по капка – вир става”. Екологичният начин на живот е нож с две остриета – но в онзи хубавия смисъл. Помагаме на себе си, на природата и отново на себе си – кръговратът, който движи света.

9 0
Харесва ли ви тази статия?
Коментари
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.



1
Не е посочен 12.07.2011|10:20
След като достатъчно навредихме на природата си, започнахме да мислим повече за нея и за това как да я опазим чиста и непокътната. Въпреки че е малко късно за това което сме се сетили, но все пак има вероятност дори и минимална да се промени положението. Започнахме с еко-колите, еко-къщите и всякакви други еко-проекти. Дано тенденцията се запази и все повече хора да започнат да мислят еко.
Jenite.bg в мрежата
365 спокойни дни.
Защото всичко е по план!
Вашият персонален
календар.
Към календара
Специални оферти
Реклама от 3Bay