Ново изследване доказва, че раждането на четири или повече деца удвоява риска от развитието на сърдечни болести при майката.
Когато една жена премине през вълнуващото, но трудно преживяване цели три пъти, всяка следваща бременност увеличава опасността от удебеляване на стените на артериите, което може да доведе до сърдечен удар.
Различни аспекти на бременността и друг път са свързвани със сърдечни проблеми, но едва сега учените наблягат на връзката между броя на ражданията и сърдечно-съдовите заболявания. Оказва се, че когато една жена е бременна, в организма й настъпват промени, които могат да доведат до по-голямо напрежение върху сърдечно-съдовата система. Установява се още, че по време на бременност количеството кръв, което сърцето изпомпва, се увеличава с 50%.
Проучването на Университета на тексаския югозападен медицински център обхваща 1644 жени на средна възраст 45 години. Предмет на изследването е т.нар. "коронарен калциев резултат" и промяната в дебелината на стената на аортата. Чрез изменението в двата аспекта се установява дали при жените, които са преминали през по-голям брой раждания, съществува по-голям риск от сърдечна недостатъчност.
Резултатите показват, че при жените, които са раждали четири или повече пъти, опасността е по-голяма, отколкото при тези, които са дали живот на две или три деца. Установените факти остават същите дори когато се вземат предвид други аспекти от живота на майките, които също се свързват с риска от сърдечни заболявания, като образование, социално-икономически статус, раса и др.
Изследването показва още, че жените, които имат само едно дете или изобщо нямат деца, също показват признаци за развитие на сърдечно-съдови проблеми. Учените смятат, че това може да се обясни с факта, че в групата на тези жени попадат такива, които вече имат някакво основно заболяване, като синдрома на поликистозните яйчници.
Синдромът на поликистозните яйчници увеличава риска от високо кръвно налягане и висок холестерол, което също може да доведе до сърдечни заболявания или удар.
Д-р Моника Сангави, която е автор на проучването, казва, че бременността позволява да бъдат идентифицирани жените, които са в най-голяма опасност от развитието на болести, свързани със сърдечно-съдовата система. "Хубавото на бременността е, че тя настъпва в сравнително ранен етап от живота на бъдещата майка и позволява навременна интервенция при евентуалното наличие на риск”, добавя още тя.
За още съвети на тема здраве, станете част от страницата на Jenite.bg във Facebook!
3 | 0 |