Отделът по дерматология към Университета на Кейптаун (UCT) в Южна Африка разкри потресаващи нови резултати от изпитвания на продукти за изправяне на коса. Много търговски продукти, идващи от Бразилия, са показали пет пъти по-високи нива на канцерогенен формалдехид при тестовете.
Козметичните продукти съдържат формалдехид в течно състояние, като например формалин. Когато се загрее по време на употреба, формалдехида преминава в газообразно състояние и става нестабилен и опасен при вдишване или абсорбиране.
По-ниски нива на канцерогена могат да предизвикат кожни и очни възпаления и да причинят замайване. При крайни случаи може дори да се прекъсне бременност. Високи нива на формалдехид пък могат да предизвикат образуването на респираторни и злокачествени кръвни заболявания като левкемия и лимфоми.
Проучването UCT разкрива, че повечето от продуктите за коса, внасяни в Южна Африка от Бразилия, съдържат формалдехид. Резултатите от теста показват, че продуктите за коса, продавани на местния пазар, могат да създадат сериозни рискове за здравето, дължащи се на "неприемливо високи и опасни концентрации на формалдехид."
Нонхланхла Кхумало (Nonhlanhla Khumalo) от Университета на Кейптаун, ръководител на изследването, представи резултатите, но не разкри имената на продуктите. В момента потребителски групи и стилисти в Южна Африка са разпитвани за конкретните наименования на продукти, за да бъдат те разкрити и публикувани.
Проучването, публикувано във февруарския брой на списанието на Американската академия на дерматолозите (Journal of the American Academy of Dermatologists), разкрива резултатите от изследванията на седем международни марки шампоани, продавани в Южна Африка. Шест от продуктите за коса за изправяне съдържат тревожни нива формалдехид, като се започне от 0,96% и се стигне до 1,4%. Тези концентрации надвишават петкратно законно допустимата граница. В САЩ например формалдехидът не бива да надвишава 0,2% от масата на продуктите. Такива са разрешените норми и в повечето други страни.
Още по-шокиращ е фактът, че 5 от тестваните в Южна Африка продукти са съдържали надписа "без формалдехид" върху етикетите си.
Искрено се надяваме в България, като част от Европейския съюз, да не попадат такива опасни за здравето продукти.
А aко тази статия ви е харесала, харесайте и страницата на Jenite във Facebook!
11 | 0 |