Сигурно сте виждали храни в супермаркета, на чийто етикет пише "без глутен". И може би сте се чудили защо е нужно да се произвеждат такива продукти. Темата за вредата от глутена традиционно се заобикаля в нашето общество.
Болестта, за която ще си говорим днес, се нарича цьолиакия и се характеризира с атрофия на лигавицата на тънкото черво, причинена от консумацията на храни, съдържащи пшенично брашно и други житни растения. Ще се опитаме да повдигнем завесата около потенциалните последствия от това сравнително непознато заболяване.
Габи Златарова е председател на Българската асоциация цьолиакия, а с нея се срещнаха колегите от Kulinar.bg. Важно е да се обърне внимание на цьолиакията, тъй като много хора дори не осъзнават, че страдат от нея.
Диагностицирането й в клинични условия също е прекалено трудно, като понякога до него се стига след години неправилно лечение. Нелекуването на заболяването (т.е. продължаването на глутеновото хранене във времето) може да доведе до сериозни здравословни последици. Неговите симптоми са различни при всеки човек.
Сред най-честите попадат подуването на корема, съпроводено с болки, хроничната диария, загубата на тегло, светлите, често видимо мазни и лошо миришещи екскременти, необяснимата анемия, болките в костите и ставите, промените в настроението, силно забавеният растеж при децата, кожните обриви и др.
Прочетете интервюто с Габи Златарова, за да повишите нивото си на информираност по тази тема.
Представете се с няколко думи. Защо именно вие сте председател на Българската асоциация цьолиакия (целиакия)?
Благодаря за интереса, както към мен, така и към дейността на нашата Асоциация. Аз съм съпруга, майка и работеща жена. В Асоциацията попаднах след поставена диагноза през 2009 г. Благодарение на хората в нея, успях да преодолея първоначалния шок и да си отговоря на много въпроси, които никой лекар не е в състояние да изясни.
След активно дискутиране на проблемите ни в групата във Фейсбук и за мен, необяснимо се стигна до избора ми като председател на БАЦ. Така че не съм го избрала, а бях избрана, но се съгласих да поема тази отговорност, защото обичам да помагам и това ме прави щастлива.
В България като сериозно състояние ли се възприема цьолиакията?
Цьолиакията е "мъгла” в гастроентерологията, която се опитваме да разсеем с общи усилия. Факт е, че докато специалистите стигнат до точната диагноза, човек продължава да се трови с глутен и това му нанася понякога непоправими щети.
Това е коварно заболяване, което може да е придружено от симптоми, но може и да липсват такива в определен период. Така че трябва да познаваме тялото си и да се доверяваме на знаците, които то ни дава.
Още за цьолиакията може да разберете като прочетете цялото интервю с Габи Златарова тук.
8 | 1 |