Помня как, когато бях в началното училище, майка ми даваше 200 лева (тогавашни пари) дневни за закуска от стола, сок, вафла. Все неща, които обича едно дете, или просто, за да дрънкат в джобчето му семки и бонбонки като на съучениците. Помня и как си мислех, че дъвките-цигари и тези с татуировки са голяма глупост, и че мога да не харча паричките за такива неща, защото нашите може утре да нямат да ми дадат. Просто така ме възпитаваха. В една психология на "нямането". Нямане, което продължава повече от 20 години за голяма част от българските семейства.
Подрастващите днес обаче не се блазнят толкова от миришещите картинки или дъвките с неприемлив външен вид, колкото от едни други разноцветни кутийки. Съдържанието им варира от 250 до 500 милилитра. Вкусни, с аромат на плодове, каращи езика леко да изтръпне, а тялото да се изпълни с енергия. Модерни днес сред децата са енергийните напитки за възрастни.
По последни статистики около 6% от малчуганите от 1 до 4 клас консумират на седмица 5 и повече пъти този вид субстанции. 19% от петокласниците, шестокласниците и седмокласниците приемат продукти с високо съдържание на таурин и кофеин. Над 9% от момчетата в гимназията пият повече от веднъж на ден. Консумират ги през голямото междучасие или по събирания в комбинация с алкохол.
Възрастовата граница на децата, които употребяват спиртни напитки с всяка следваща година, пада. Сред пациентите на токсикологията на "Пирогов" са 10 годишни.
Логичният въпрос, който следва, е защо изобщо имат достъп до подобни продукти и откъде пари за забранените удоволствия.
Продажбата на алкохол и цигари на непълнолетни е забранена от закона. Спазва ли се от продавачите, е отделен въпрос. На опаковките на енергийните бомби пък изрично е посочено, че не се препоръчват за лица под 18-годишна възраст. Наредба на здравното министерство ограничава разпространението им на територията на училищата. Но както добре знаем, на метри от всяко училище има магазин или будка, които сред натуралните сокове и колата, нареждат и разноцветните опаковки. Енергията е една от най-продаваните стоки. Психологията и реалността на "нямането" тук не важат. Малка бутилка 330 милилитра от енергийните напитки "нисък клас" е на цена 1,30 лв. По-известните марки са 2,80 – 3,80 лв. Децата без проблем се лишават от закуска, за да си купуват напитките.
Ефектът, който усещат върху себе си, е превъзбуда, засилване на усещанията и възприятията.
Това се дължи на съдържанието на кофеин, който е двоен, даже троен в сравнение с количеството в чаша кафе. С кофеина взаимодействат съставки като тези от растението гуарана, аминокиселината таурин, някои минерали и витамини.
В тази възраст на бърз растеж и ускорено развитие последното нещо, от което се нуждаят децата, е такава допълнителна стимулация. Редица страни са забранили продажбата и употребата на тонизиращите напитки и над 18 години.
Кеновете, които витализират духа, карат сърцето да работи в условия на стрес, което може да повиши артериалното налягане и сърдечната честота и да доведе до аритмия. Преждевременната употреба на енергийни напитки при децата предизвика също сърцебиене, главоболие, световъртеж. В по-тежките случаи припадък.
Енергийните напитки привличат с пъстрите си опаковки и сладкия си вкус. Децата посягат към тях така, както ние сме посягали едно време към цигарите. Искат да опитат от любопитство, интерес, а и защото всичките им приятели го правят. От глезотия или своеобразен бунт срещу забраните. Едно е ясно. Родителите винаги ще се стремят да осигурят децата си, доколкото имат възможност. Децата винаги ще се опитват да надскочат забраните и да бъдат големи с удоволствията на големите. Забраненият плод е най-сладък. А когато е в красива опаковка и с пристрастяващ вкус, е още по-сладък. Но тук трябва да се намеси държавата, която да реже през пръсти възрастните, които подават вредните продукти в детските ръце и прибират стотинките.
37 | 0 |