Седем седмици след смъртта на баварския крал Лудвиг II през 1886 г., замъкът Нойшванщайн е отворен за посетители. Боязливият крал построил замъка, за да се оттегли в него, а сега той е туристическа атракция.
Нойшванщайн се намира в Германия и е сред най-посещаваните замъци и крепости в Европа. Над един милион души годишно идват в замъка. През лятото средно 6000 туристи обхождат всеки ден помещения, които били предназначени за един човек.
Като никоя друга сграда, Нойшванщайн свидетелства за идеалите и копнежите на Лудвиг II. Тук кралят живеел в свой собствен свят на мечти – поетичният свят на Средновековието. Когато кралят умрял през 1886 г., строежът още не бил напълно приключен.
Основите на замъка били поставени на 5 септември 1869 г. Първо било построено главното здание, в което Лудвиг II живял дълги години.
Кралят правил много промени в програмата за строежа. Вместо някога предвидената стая за гости, поискал мавритански салон с водоскоци, но той така и не бил построен. Скромната зала за аудиенции се превърнала в огромна тронна зала. В западната част на залата трябвало да се вгради "рицарско легло" като спомен за обредните легла на рицарите на Граала. Днес оттам тръгва стълба за посетителите, която води до изхода.
Средновековието в Нойшванщайн било само илюзия: зад старинния външен вид се криели модерна техника и много комфорт. Помещенията на кралската жилищна сграда били отоплявани чрез централно отопление. На всички етажи на разположение имало течаща вода, в кухнята даже и топла, и студена. В тоалетните пък водата се пускала автоматично. На третия и четвъртия етаж също имало и телефонни връзки.
Обиколката на кралското жилище започва със стаите на прислугата на първия етаж. Витото стълбище от северната страна води към вестибюла на третия етаж. Вторият етаж така и не бил довършен. Оттук вдясно има портал, който води до византийската тронна зала. Вляво пък се намира жилището на краля, построено в романски стил. Там посетителите минават през антре, за да стигнат до трапезарията. Следват спалнята и малкия личен параклис, и двете в готически стил.
Изненадваща е романтичната пещера, от която започва зимната градина. Кабинетът на краля и стаята на адютантите завършват обиколката на третия етаж.
По витата стълба човек се изкачва до четвъртия етаж. През вестибюла и т. нар. "трибунален проход" се стига до най-голямото и най-значимо помещение в замъка, певческата зала. Обиколката на главното здание на замъка приключва на партера в напълно запазената кухня.
Ако тази виртуална разходка ви е била приятна, присъединете се към Jenite.bg във фейсбук!
23 | 0 |