Неведнъж сме обръщали внимание на особеностите на интервюто за работа. Говорили сме за подвеждащите въпроси, за неприятните въпроси, както и за социалната желателност при даването на отговор. Сега влизаме в "кухнята" на специалистите по човешки ресурси и ви представяме тайната схема, по която работят. Или поне тази, по която са обучавани.
Интервюто от страна на HR мениджърите се реализира в четири основни фази.
Първата фаза е отредена за подготовка на въпросите, които ще бъдат задавани на кандидата. Могат да се приложат стандартизирани въпросници, които да се попълват. При подготвянето на конкретни въпроси специалистите трябва да избягват биполярни въпроси, от които кандидатите да избират един от два варианта. Недопустими са и дискриминационни въпроси, тоест такива, които се отнасят до възраст, семейно положение, политическа принадлежност, сексуална ориентация.
Вторият етап е така нареченото "започване на интервюто", или предразполагане на кандидата. На кандидата се задават въпроси, които да разчупят атмосферата, като: "Лесно ли стигнахте до офиса ни?". Редно е да се информира в какво ще се състои интервюто, колко ще продължи, както и да се окуражи кандидатът също да задава въпроси.
Самото интервю може да бъде неструктурирано, структурирано, полуструктурирано, ситуативно. Преведено от езика на HR-a, неструктурирано интервю е такова, при което специалистът е подготвил само насоките на разговора. Позовава се на логиката "мълчанието е злато" и оставя кандидата да говори.
Структурирано е онова интервю, при което вашите отговори се маркират върху бланка. Тоест на всички кандидати се задават едни и същи въпроси и след това се сравняват.
При полуструктурираното интервю се подготвят само въпросите, които мениджърите считат за важни. А темите, по които продължава разговорът, са импровизирани и идват сами в течение на срещата.
Ситуативното интервю се използва, ако кандидатствате за по-специфични професии. Например такива с висока степен на риск. Описва се определена сцена и се търси вашият отговор как бихте постъпили като специалист.
След края на интервюто най-добрият развой на събитията е да ви бъде казано дали и до какъв срок да очаквате отговор, независимо дали е положителен или отрицателен.
17 | 3 |