Що се отнася до кандидатстване за работно място, всеки се стреми да представи себе си в най-добрата светлина, с най-добрите умения и с невероятно много опит в дадената сфера. Но тук се появяват и проблемите.
Според ново проучване на CareerBuilder се оказва, че 38% от кандидатите за работа са украсявали своята автобиография, а 18% направо са лъгали за уменията си.
Най-разпространените лъжи в така нареченото "curriculum vitae" са за трудовия стаж и характеристика на работата, академичните постижения и квалификациите на кандидата. Оказа се обаче, че отделът "Човешки ресурси" има определени начини, с които да ви "хване в крачка", особено в днешния дигитален свят.
Тези начини само могат да ви напомнят, че не трябва да лъжете в автобиографията си, но също така ще ви помогнат да избегнете грешките, които да накарат мениджърите да поставят под въпрос честността ви.
Първото задължение на отделът "Човешки ресурси" е да проучи кандидата за работа. Служителите могат да се свържат и с предишни работодатели, за да сравнят информацията, която са получили и да установят дали не се получава разминаване.
Следващата стъпка е да обърнат внимание на така наречените "червени флагчета" - работа на свободна практика, големи периоди на стажуване, дълъг период от време без работа, рязко сменяне на професията. Всичко това може да индикира невярна информация, според мениджърите.
Оказва се, че социалните мрежи са големият враг на кандидатстващите за работа. Публичната информация, която се споделя, може лесно да се провери и да доведе до неприятности. Както вече ви съобщихме, 37% от компаниите следят кандидатите си за работа чрез социалните мрежи. Поради този факт, внимавайте с нещата, които споделяте за себе си и най-вече какво пишете в автобиографията си.
Ако информацията, която е получила за вас компанията, е вярна, следващата стъпка, която предприемат мениджърите, е да ви тестват - задават ви специфични въпроси, попълвате тестове, пишете текстове, изпробват чуждите ви езици. Не приемайте това като нещо подло, а просто докажете, че можете всичко, което сте написали за себе си.
Да, стават и грешки - къде умишлено, къде несъзнателно. Въпреки всичко, бъдещите ви работодатели ще искат обяснение за неточностите във вашата автобиография. Ако това се случи, добре е да си подготвите доста добро оправдание за грешката.
Разбира се, няма нормален човек, които да ви прецени само по лист хартия. След личното интервю, повечето мениджъри се доверяват на интуицията си, относно дадения кандидат. Ако нещо продължава да ги съмнява, след като са си изяснили картинката, най-вероятно този човек няма да получи работата.
Е, не откриваме топлата вода с това, че не трябва да се лъже в автобиографията, но все пак внимавайте, защото рано или късно всичко излиза наяве. Както се казва: "Да не се следим, за да не вземем да се хванем".
8 | 0 |