Колкото и да обичате професията си, понякога фактори, като колеги, работодатели, заплащане и свръхработно време ви разочароват от нея. Идва момент, в който работното място се превръща в 8-часов затвор, а останалите служители - в надзиратели.
Когато започнете да се чувствате по подобен начин, не ви остава нищо друго, освен да започнете да търсим новото си кариерно поприще. И завинаги да си кажете "сбогом" с вече бившите работодатели.
Отмъщението може и да има сладък вкус, но това не означава, че трябва да го опитвате. Колкото и да ви се иска да кажете всичко в очите на колеги и шефове, по-добре за вас е да се въздържите и да си тръгнете с добро. Защото не се знае дали съдбата няма да ви срещне отново в по-късен етап.
Не бъдете емоционални
Искате да крещите, плачете и хвърляте всичко, което попадне пред очите ви. Недейте! Ако не можете да сдържите сълзите си, просто се извинете и отидете до тоалетната. Но се постарайте да напуснете офиса с чест и усмивка. Не зачерквайте всичката полезна работа, която сте свършили през последните месеци или години, само заради един емоционален миг.
Бъдете искрени на финала
Сега е моментът, в който можете да кажете всичко, което не ви е харесвало. Стига да е свързано с работата. Задръжте за себе си недоволството от колегата, който постоянно говори по телефона или служителя, който сте преквалифицирали в клюкарката на офиса. Разкажете за нереалистичните очаквания на шефа, липсата на положителна оценка за добре свършена работа и извънредното работно време, което се превръща в трайно установено такова.
Не си тръгвайте без препоръка
Много работодатели държат да са запознати с професионалното минало на служителите си. Вместо да рискувате новият ви шеф да звъни на стария и да станете жертва на неофициални упреци, по-добре се постарайте да получите препоръка по културния начин. Ако се наложи, настоявайте тя да бъде съвсем обективна и лишена от лични чувства и емоции.
Не въвличайте колегите си в драмата
Вие може и да не харесвате компанията, но това не означава, че и колегите ви таят същите чувства. Не ги поучавайте колко лоша е фирмата и как всички заедно трябва да си тръгнете от него. Със сигурност те са достатъчно разумни и биха могли сами да стигнат до същите изводи.
Не говорете срещу бившите си колеги и работодатели
Явно не ги харесвате, твърде възможно е и те да се чувстват по същия начин. Какво ще постигнете обаче, ако ги обиждате при всеки възможен случай, пред всеки познат или непознат? Не е нито коректно, нито красиво. А ако споделите негативизма си с новите шефове, бъдете сигурни, че вместо да влязат в тона ви, ще си помислят как и тях ги чакат същите епитети, когато пътищата ви се разделят.
23 | 5 |