Последните дни на месец май наричаме "сезона на абитуриентите". Безгрижни младежи броят до 12, огласят улиците и достолепните училищни сгради със смеха си, очите им са изпълнени с надежда, а по лицата им е изписана вяра, че хубавото тепърва предстои.
И въпреки, че тази година се нагледахме на голотии, ориенталски оркестри, лимузини и багери с балони, или може би за първи път видяхме какво се случва с младите хора в България, положителните примери сред абитуриентите ни съществуват.
Съществуват младежи и девойки, които искат да учат, не за да не работят, а за да станат добри професионалисти. Да обогатят знанията и уменията си, да се реализират. Факт е, че е икономическа криза, съвсем реална или плод на масова психоза. Факт е, че университетите в България са повече, отколкото реалните нужди на държавата изискват, а който не е пожелал да бъде студент, той не е станал. След дипломата за висше образование обаче идва въпросът: "А сега на къде?".
От Сдружението на възпитаниците на Стопанския факултет на Софийския университет "Св. Климент Охридски" дават отговор на този въпрос, който съответства на надеждите на гореспоменатите абитуриенти, а след това и абсолвенти.
Организацията подпомага реализацията на висшистите и събира данни за тях в първата по рода си у нас Книга на възпитаниците - Alumni Book. Книгата разполага с данните на над 900 възпитаници от всички 16 випуска (1996 – 2012 г.). Данните сочат, че безработицата сред завършилите факултета е една от най-ниските в страната, едва 4%, а реализирани дипломанти има в 15 държави от Централна и Западна Европа, Северна Америка и Азия.
Подобно "проследяване" на висшистите е практика за висшите училища по света, а за да се превърне в правило у нас, трябва участие. Повече информация за проекта можете да получите тук.
15 | 0 |