За много корпоративни служители дългите часове на бюрото с вперен в монитора поглед са нещо напълно нормално. Всекиму е ясно, че кариера не се гради току-така, без усилия. Затова работата до късно през нощта и оставането след работно време са напълно обосновани, нали?
Съвсем не. Според нови проучвания в областта на работата в офис, цитирани от списание Harvard Business Review, 40 часа седмично е разумният максимум за всеки един човек. Часовете отгоре превръщат хората в непродуктивни и много изморени същества.
Говорили сме си как се отразява плаващото работно време и правилната мотивация на служителите в една компания. Ала повечето хора приемат допълнителните часове след работно време като начин да докажат своята отдаденост на фирмата. За съжаление, понякога и шефовете тълкуват по този начин "преработването".
Истината е друга - дори най-работливият и отдаден на ангажиментите си човек, може да има най-много осем продуктивни часа дневно. Впрочем, работата след като изтекат тези часове, е изключително непълноценно свършена.
Невинаги отмятането на задачи извън работно време е лоша идея. Този подход може да се прилага в случаи, в които имате да приключвате важен проект в кратък срок. Няколко седмици свръхпроизводителност никому няма да навредят. Но в момента, в който сте приключили с този ангажимент, недейте да продължавате с натоварването по инерция, а възстановете нормалния си режим - 8 часа работа, 8 часа сън, 8 часа лично време.
Единственото решение да спрете с оставането след работа без да има конкретна причина за него, е да спрете с оправданието "имам много работа”. Работа винаги ще има, дори да стоите по 24 часа в офиса. Пък и нали си спомняте крилатата фраза "Ако една работа е спешна, оставете я за утре. Ако утре никой не я е свършил, то не е била толкова спешна!”.
При повечето хора обаче, проблемът да напуснат офиса навреме и да се приберат вкъщи по-рано от обикновено е чисто психологически. Много често в нагласите на човек има тясна връзка между това колко зает е той и колко значим се чувства. Така че, дългите часове пред служебния компютър по-скоро означават, че искаме да докажем нещо на себе си, отколкото че ще свършим колосално количество работа.
13 | 0 |