Дните по Великден са удивително време от годината не само заради събитията, случили се с един много популярен господин преди около 2000 години, а и заради факта, че четирите почивни дни ни предоставят една чудесна възможност за пътешествия и изследователска дейност из близките и малко по-далечни земи.
Традиционно, по Великден балканските народи забравят дребните, битови свади, които винаги са съпътствали това колоритно съжителство и се впускат да странстват из съседните държави, за да поогледат китните градинки на комшиите... и самите комшии.
Така решихме да сторим и ние, като направихме амбициозната балканска обиколка София-Белград-Загреб-Дубровник-Котор-Будва точно за шест дена. Изводите са няколко: Балканският полуостров, драги балкански душички, действително е едно от най-живописните и красиви земни региони, на които Майката Природа е дала по много и от всичко – може би като компенсация за вечно онеправданата му историческа съдба. Второ, народите, населяващи тези чудни земи, са не по-малко атрактивни и приятни за наблюдаване.
И понеже сме сайт, ориентиран предимно към дамската аудитория, в настоящото повествование реших да обърна поглед именно на народите и по-точно на мъжката част от населението на Балканите.
На първо място, нека подплатя твърдението за красотата на балканските народи с малко исторически и демографски факти.
Великото преселение на народите
Нека започнем от един ключов за историята миграционен процес през IV - VII век сл.н.е. По това време няколко големи евразийски племена - индоевропейското, включващо основно ирански, средноазиатски, славянски и германски племена; уралското (маджари или унгарци) и алтайското (предполагаемо авари, хазари, а в края на 6 век и по-късно - тюркоезични печенеги, кумани) преразпределят картата на Европа, като и трите – както си личи и по имената – идват от Азия и се заселват на Балканския полуостров.
Сред тях са и прабългарите, които присъстват в Европа от 2 век, а през 7 век разширяват своята държава като завземат балкански територии на Византийската империя. Те достигат до тези територии, след като преминават през портата на народите - Южен Урал.
Резултатът от демографска гледна точка е едно хубаво омешване на генетичния материал, компилиращ красотата на няколко различни етноса – славянските и азиатските. А както може би сами сте се уверили – колкото по-смесена е кръвта, толкова по-красиви са потомците - това вече е доказано научно – чрез редица проведени изследвания и неформално – Адриана Лима (и целият останал красив бразилски народ), например.
Но да се върнем на Балканите – Великото преселение на народите е само един от факторите, отговорни за днешния интересен външен вид и огнен нрав на балканците.
Ако плъзнем показалец надолу по историята ще открием и други – като Османското и Австроунгарското владичества, случили се на нашите народи, които волю-неволю ги превръщат в главни кръстопътища – търговски и миграционни. През нашите земи са минали кажи-речи всички представители на различните народи от Евразия и Северна Африка, които все са оставяли по нещо – малко или повече.
Красива природа – красиви хора
Балканците далеч не се славят като най-възпитаното племе в съвременния свят и това си го знаем всички. Физическите характеристики обаче са една независима от нрава и привичките величина. А те, до голяма степен, се обуславят и от климатичните и природни особености. Сблъсквали ли сте се някога с илюстрации на нереално красивите полинезийски племена, чиито гени за жалост почти са изчезнали след като европейците стъпват на островите и им предават фатални за крехкия им организъм болести? Пръст в божествените им осанки определено има райската тихоокеанска природа.
Тук съпоставката е горе-долу същата – плодотворна почва – красив външен вид. Факт. И в това би могъл да се увери всеки, който посети лазурните адриатически брегове на Хърватска и Черна Гора или райските земи на Гърция, където зехтинът се лее направо от дърветата, а октоподите и деликатесната риба скачат право в чиниите.
Неслучайно от Древността досега, еталон на мъжка красота са изящните гръцки статуи, които са се правили по модел на древните олимпийци. (Ще отворя една скоба и ще споделя един любопитен факт: знаете ли, че древните олимпийски спортисти са се състезавали чисто голи, намазани със зехтин – ей така, за наслада на окото?)
От друга страна, планинските региони също имат представители с типичен външен вид – високи и стройни, по-смугли и мъжествени – точно като сърбите и босненците. Между другото, много се шегуват с последните, че растат толкова стройни и високи заради плескавицата, която консумират непрекъснато – дали е така, само можем да гадаем, но фактите са налице.
Къде са нашите, логично ще попитате вие. Мисля да спестя писмените си обяснения и да ви подканя да разгледате световната карта на мъжките размери, която в последно време се превърна в истински хит в мрежата. Отворихте ли я? Добре. Съсредоточете фокуса си върху Балканския регион и увеличете мащаба, чрез регулиращата права горе, в дясно. Ето тук се крие и тяхното качество.
46 | 6 |