Здравите зъби са изключително важни за живота на съвременния човек. Всички ние се стараем да поддържаме добра устна хигиена и се опитваме да задържим максимално белия цвят на зъбите си. Наясно сме, че съществуват храни и напитки, които осуетяват здравословния ни план и нанасят своите осезаеми вреди връху зъбния ни емайл. Тук ще ви разкажем кои са недобронамерените продукти.
Основните врагове на здравите и бели зъби са захарта и киселината. Сладките бели кристали и продуктите с ниско съдържание на Ph създават благоприятна среда за развитието на милионите бактерии в устната кухина. Такива са например сладкарските изделия, безалкохолните напитки и плодовите сокове. Приемът им може да доведе до ерозия на емайла, ако не се погрижим да отстраним вредния ефект с почистване.
Киселинни вещества се съдържат в много храни, включително и в плодовете. Според специалистите можем да отстраним киселия вкус в устата си просто като изпием чаша вода сред хранене. Интересното в случая е, че търкането с четка всъщност може да навреди на зъбите.
Американският зъболекар Робърт Милтън смята, че след като консумираме кисели продукти, задължително трябва да изчакаме минимум час преди да хванем четката. В противен случай зъбите ни ще бъдат по-податливи на киселинната вреда, защото търкането с четка непосредствено след консумирането на кисело, ще ги омекоти и изтъни.
Стоматолозите отбелязват, че трябва да внимаваме с леда и пуканките, които могат да предизвикат чупене на част от зъб. Консумацията им може да бъде много опасна, ако усещаме, че зъбите ни са по-чувствителни или ако венците ни кървят, когато ги търкаме с четка. Опасна е и царевицата, която предизвиква и най-здравите зъби.
Ето кои са и останалите ежедневни храни и напитки, които крият опасности за здравето на зъбите ни:
Ябълките - държат доктора надалеч, но киселинното им съдържание може да доведе до час при зъболекаря. За да го избегнете, жабурете устата си с вода, след приемането на витаминозния плод.
Смучещите бонбони - освен, че са вредни, заради високото съдържание на захар, те нанасят по-големи щети, защото ги държим по-дълго в устата си. По същия начин трябва да внимаваме и със сиропите за кашлица, в чието съдържание често присъства захарта.
Маринованите зеленчуци - основната съставка на марината е оцетът, както и в по-малко количество захарта. Вече се изказахме за тяхното действие.
Хлябът - той попада в списъка ни, защото много от хлебните изделия също съдържат захар. Когато сте в магазина, проверявайте етикетите - при наличието на добавени подсладители ви съветваме да изберете друга марка. Освен за зъбите, ще се погрижите и за талията си.
Фъстъченото масло - в най-общия случай съдържа захар, а заради лепкавата си консистенция може да достигне до места, които не можем да почистим с лекота.
Диетичните безалкохолни напитки - просто защото на етикета пише, че не съдържат захар, не означава, че са здравословни. Киселинността при диетичните газирани напитки е все още изключително висока, което ги прави едни от най-лошите продукти за вашите зъби.
Освен тези продукти, пиърсингът също е убежище за бактерии в устата. Мащабно американско проучване на American Journal of Dentistry е доказало, че огромен процент от хората, притежаващи обица на езика, страдат от зъбни счупвания, а при някои от тях усложненията стигат до загуба на зъби.
Макар съвременните стоматологични кабинети да предлагат безброй услуги за избелване на зъбите, ви припомняме, че тази процедура в същината си е вредна. Мнението не е лично наше, а всепризнато стоматологично твърдение. Избелването отслабва зъбния емайл, заради агресивния химически състав на избелващите препарати и пасти. Ако планирате подобна козметична процедура, задължително потърсете информация по темата и с оглед на недостатъците, направете своя избор.
6 | 0 |