Някои аромати сякаш са създадени, за да се превърнат в легендарни. Всяка нотка от сложните им пирамиди е подбрана да бъде комбинирана с другите така, че тяхното единство да бъде повече от запомнящо се и да оставя дълъг шлейф след себе си. А фактът, че тези парфюми са били "носени” от дами като Мерилин Монро, Марлене Дитрих и Одри Хепбърн, придава допълнителни дози блясък, неповторимост и немалко сантименталност към образите на тези прими на ароматния свят.
В две поредни статии ще ви представим 14 легендарни и вечни парфюма, създадени през 20 век, които винаги ще имат запазено място в световната история.
Acqua di Parma Colonia
Брандът Acqua di Parma създава своя първи аромат, Colonia, през 1916 година в малка парфюмна фабрика в стария град на Парма. Тогава парфюмът е бил представен като цитрусов, но всъщност пълната му композиция включва лавандула, розмарин, сицилиански цитрус, българска роза, жасмин, амбър и мускус.
Одри Хепбърн и Ава Гарднър
"Чаровният италианец” бързо завладява сърцата на всички американски и европейски знаменитости, сред които Кари Грант, Ава Гарднър, Ева Търнър, а по-късно и Одри Хепбърн, която се е славела с богатата си парфюмна колекция и изтънчен нос.
Guerlain Mitsouko
Парфюмът е създаден през 1919 година от Жак Герлен, който е бил вдъхновен от главната героиня в роман на Клод Фарер. Нейното име е Мицуко, което в превод от японски означава мистерия.
Самият аромат Mitsouko често е определян като мистериозен и загадъчен, тъй като притежава изключително сложна композиция и силно развитие. Основата му е постлана с дъбов мъх, върху който растат сочни праскови и бергамот, но и екзотичен жасмин и пикантни подправки, а хладният вятър носи аромат на дървесна кора наоколо.
Mitsouko неслучайно е бил сред любимите парфюми на Ава Гарднър и Ингрид Бергман.
Caron Tabac Blond
Великият парфюмерист и създател на Caron Ернест Далтров създава Tabac Blond през 1919 година. По това време цигарата в женска ръка е била абсолютния символ на свобода и шик сред парижанките. А Tabac Blond е аромат именно "за дами, които пушат”. Така той се превръща в своеобразно олицетворение на женската освободеност.
Провокативният аромат включва в композицията си връхни нотки кожа, които до преди това са били влагани единствено в мъжки парфюми. Те са уравновесени от нежни и женствени флорални нюанси. Както може би се досещате, Tabac Blond притежава и интензивна нотка дим.
Този парфюм е сред фаворитите на великата Марлене Дитрих.
Chanel N°5
"Вечната класика” в парфюмния свят до голяма степен държи нестихващата си вече 92 години популярност на редица знаменитости. Сред тях разбира се е и Мерилин Монро, която през 1954 година споделя в интервю, че в леглото носи само "няколко капки Chanel N°5”.
Всичко започва, когато Коко Шанел моли парфюмериста Ернест Бо да създаде парфюм, който "ухае на жена”. Следвайки инструкциите, той създава две серии с проби от различни аромати, номерирани 1-5 и 20-24 и ги предлага за одобрение на Шанел, която се спира на номер 5 и така парфюмът "дошъл с името си”.
Chanel N°5 прави своята премиера на петия ден от петия месец на 1921 година и от тогава до днес е символ на изискан вкус и благосъстояние.
Ароматът е сложен, поради изричната инструкция на Коко Шанел, която гласи, че парфюмът не трябва да ухае на нещо конкретно, като например роза или пък момина сълза, а да бъде силна композиция, която в същото време да няма изразен доминант.
Ернест Бо за първи път включва в състава на парфюм синтетична съставка - алдехид, който се отличава със свеж и въздушен аромат, като на току-що свалени от простор ленени дрехи. На върха на парфюмната пирамида стоят още бергамот, лимон, нероли и иланг-иланг. Сърцевината е съставена от жасмин, роза, момина сълза и ирис, а базисните нотки са ветивер, сандалово дърво, ванилия, кехлибар и пачули.
Бутилката на парфюма е дело на самата Коко Шанел и илюстрира нагледно нейния минималистичен принцип, че по-малкото е повече.
Guerlain Shalimar
За втори път в тази статия става въпрос за великия Жак Герлен. През 1925 година той създава друг свой парфюмен шедьовър - любимия и до днес на много дами Shalimar. Негово вдъхновение този път е легендарната любовна история между Шах Джахан и неговата любима Мумтаз Махал. Самият парфюм е кръстен на любимата градина на Мумтаз, която се е казвала именно Шалимар.
Композицията на Shalimar, която включва цитрусови нотки лимон и бергамот, както и жасмин, роза, опопонакс, тонка боб, ванилия и ирис, е била абсолютен фаворит на Рита Хейуърт.
Lanvin Arpege
Създаден през 1927 година, този парфюм носи име, избрано от дъщерята на великата Жан Ланвен, което идва от музикалния термин arpeggio. И оригиналната композиция наистина поразително напомня за музикален щедьовър.
През 1993 година парфюмът претърпява "реконструкция”, запазвайки първоначалната си основа. Връхните нотки са бергамот, алдехид, праскова, портокалов цвят, орлови нокти. В сърцето на аромата пък се крият роза, жасмин, иланг-иланг, кориандър, срамежлива мимоза, тубероза, теменуга и здравец. В основата "лежат” сандалово дърво, ветивер, пачули, ванилия и мускус.
На невероятно красивата бутилка са изобразени майка и дъщеря, които се подготвят за бал. Arpege е бил парфюмен фаворит на дами като Джейн Менсфийлд и Рита Хейуърт.
Jean Patou Joy
Създаден през 1929 година, този щедьовър, наречен кратко и ясно Joy (от английски: радост) е създаден с идеята да бъде представен като "най-скъпия парфюм на света”. При това именно в пика на Голямата депресия. По това време, поради кризата, пазарът на висша мода е бил толкова стеснен, че този аромат е бил замислен като спасителен сал за бранда Jean Patou.
Всяка молекула от сърцевината на Joy е съставена от концентрация на точно 10 600 цвята жасмин и 28 дузини рози. Тази уникална композиция толкова се харесва на европейския и американския елит, че превръща аромата във втория най-продаван парфюм на всички времена, след Chanel N°5.
Връхните нотки на Joy включват тубероза, цвят от иланг-иланг, алдехид, сочна круша и зелена свежест. В сърцето му освен жасмин и роза пулсират още и силни подправки, както и корен от ирис. В основата пък са заложени мускус и сандалово дърво. Всички те са подбрани внимателно от парфюмериста Анри Алмера.
Вивиан Лий
Невероятната бутилка пък е дело на дизайнера Луи Сю. Сред най-верните почитателки на Joy се нареждат знаменитости като Мерилин Монро, Одри Хепбърн и Вивиан Лий.
Ако тази статия ви е била интересна и искате да разберете кои са другите 7 легендарни аромата, за които ще ви разкажем, присъединете се към Jenite.bg във фейсбук!
31 | 0 |