Всички обожаваме поредицата "100 години красота”, защото тя разкрива как са изглеждали жените по света преди ужасно много време и как техният стил и визия се е транформирал през десетилетията.
Днес ще обърнем внимание на специалното клипче за женската красота в Египет. Промените в начина, по който изглеждат дамите в африканската държава, са дълбоко повлияни от политическата ситуация през различните периоди и наложените от нея правила и посоки на развитие. В този ред на мисли дамската красота представя до голяма степен политическите борби, с които се сблъсква населението.
Далечната 1910 година налага обличането на абая, придружена с воал за лицето, за да може една жена да излезе от вкъщи. Този образ налага вярването, че личното трябва да си остане лично - затова жената не трябва да разкрива своите черти пред обществото.
Худа Шарауи - смятана за първия лидер и основател на феминисткото движение в Египет. Това е дама, живяла през 19 век, която през 1919 година сваля традиционни забулващи жената одежди в израз на съпротива. Това е момент на освобождение за представителките на нежния пол, които виждат, че могат да изразяват по-свободно своето мнение и голяма част от тях също разкриват лицата си.
Златната епоха на египетското кино заема периода 1930-1950 година. Видът на жените от този период подражава на начина, по който изглеждат големите имена от музикалната и кино сцена. Сред тях са Ум Кулсум - една от най-известните египетски певици и актриси, и Дория Шафик - философ, редактор, поетеса и също един от лидерите на египетското феминистко движение. Благодарение на нейните усилия жените получават право да гласуват на избори.
60-те се характеризират с развитие на местната икономика, след като Египет е освободен от британската колонизация. Тук попада така нареченият "индустриален” външен вид, при който са заимствани елементи от Запада, но те са съчетани с консерватизма на египетската култура.
70-те години минават под славата на Суад Хосни - актриса и певица, която донася по-разчупените елементи в женската визия - нейна запазена марка са големите обеци.
80-те и 90-те са повлияни от религиозна вълна и видът на жените отново се връща към определението "консерватизъм”.
21 век носи на Египет усилия за съчетаване на традиционната култура с модерните аспекти на живота. Така след 2000 година жените залагат на дълги шалове, които да покриват главата, но не и лицето, а също и на долни дрехи с дълги ръкави, които да прикриват разкритата под по-разчупени горни дрехи кожа.
Египетската революция през 2011 година е едно от най-значимите събития през последните години в Египет. Видът на дамите е повлиян от елементи, създадени от тази революция - един от тях е символът на египетското знаме, който жените носят около главата си.
Ако тази статия ви е харесала, станете част от страницата на Jenite.bg във Facebook!
4 | 0 |