Младите творци са бъдещето на артистична България. Новите идеи, блестящите хрумвания и необичайната гледна точка са качествата, необходими на прохождащите бъдещи професионалисти.
Любомира ги притежава. Тя е млада, талантлива и вече си има собствена модна марка. Музиката е нейното вдъхновение, модата е явната ѝ страст, а двете са едно цяло - скрито зад името Friction Code.
Преди броени дни тя представи дебютната си колекция. А ние представяме първото интервю на дизайнерката, с което я приветстваме в родния моден свят.
Какво е за теб модата, защо избра да се посветиш на нея?
Модата, като цяло, е събирателно изкуство - тя е обвързана с музиката, киното, архитектурата, тя е отглас на цялото общество, сред което живеем. Ние също сме част от това общество. Модата показва по-приятната визия на света.
Откъде идва идеята за името на бранда - Friction Code?
"Friction", буквално преведено, е триене. Friction Code изразява триенето между различните градски култури, а от друга страна и чисто физическото триене на дрехата от времето.
Казваш, че музиката те вдъхновява да създаваш дизайните си. Как различните музикални стилове се претворяват в модата?
Всеки музикален стил носи свои характерни белези, характерно облекло и поведение. При някои хора те са силно изразени, а при други - само загатнати. В моите модели музиката е вдъхновение.
Залагаш на ръчната изработка. Защо?
Да, някои неща предпочитам да правя ръчно, защото така избягвам индустриалния облик на дрехите.
Каква е твоята мода?
Определям я като свежа, забавна, както и на моменти твърде противоречива. Моята мода е за хора, които не се боят да бъдат индивидуалисти.
Защо избра да твориш в България? Изкуството не се ли налага трудно по нашите ширини?
От една страна да, от друга не. Тук има повече свободни ниши за развитие, но пък хората са по-резервирани и не ценят уникатите като такива. Когато излагаме навън, чужденците се радват, че могат да вземат нещо красиво, независимо от цената, защото само те ще го притежават. Но мисля, че и тук вече има все повече места, като d-conceptstore например, които подпомагат развитието на българската модна култура.
Опиши ни дебютната си колекция.
В колекцията са съчетани различни елементи, характерни за различните субкултури. Облеклата са удобни и комфортни за времето, през което си свободен, забавляваш се и изразяваш своята лична позиция.
Любим световен дизайнер? А български?
Може би Issey Miyake, Hussein Chalayan, Mark Jacobs, Vivienne - всъщност са доста, мисля, че не мога да се спра само на един. От българските творци харесвам много мои колеги, които тепърва ще пробиват.
А каква е Любомира, когато не се занимава с мода?
Напоследък почти цялото ми ежедневие е погълнато от работа. В малкото си свободно време обичам да се забавлявам, да излизам с приятели, да чета, да ходя на кино, да ходя в планината - карам ски, борд и всичко това също има своя отпечатък в модата, която създавам.
4 | 0 |