"Кога една жена е отчаяна?" - "Когато децата ѝ са болни!"
На тази житейска истина попаднах във фейсбук и нямаше нужда да чета по-нататък. Със сърцето си знаех, че това би бил и моят отговор. А щом все още четете, вие също сте минали по този път. Тревогата и безпомощността нямат равни. Желанието да обърнеш света, само и само малките топли ръчички пак да започнат да разхвърлят у дома, а не да лежат отпуснати до спящото и трудно дишащо мъниче, е неописуемо. Няма и какво да подготви една майка за вината, която ще изпита при първото боледуване на детето си.
Съответно 90% от тревогите, свързани с тръгването на ясли или детска градина са породени именно от честото боледуване на децата. Ако се замислим, това няма как да бъде избегнато. Все пак имунната система се изгражда именно по този начин – чрез среща с различни "неприятели" и успешното им отстраняване от организма. И колкото да ни е неприятно, това неизбежно се случва. Особено във възрастта между 1 и 3 години. Точно тогава, когато мъникът тръгва на детски ясли или градина. Всъщност причините, които оказват влияние върху честото боледуване, особено в началото, са основно две:
Медицински
А именно цялата нова вселена бактерии и вируси, които носят другите деца. Когато човек се роди, той първоначално се "населва" от колонии бактерии – първо от родовите пътища, после от мама и татко, от медицинския персонал. Но дори често да каните гости у дома, човечето контактува основно с хора, чийто бактериален свят то постепенно опознава и съответно изработва защитни механизми срещу него. Мама също много помага в този момент чрез кърмата си. Детската градина обаче е пълна с нови хлапета и техните микро бактериални вселени. И, с риск да ви прозвучи като сценарий на "Междузвездни войни", вие лекувате именно последиците от сблъсъка на тези вселени.
Емоционални
Стресът тотално срива имунната система. Сигурно всички сме единодушни, че тръгването на ясли или детска градина е сериозен стрес. Обикновено до тази възраст повечето деца почти не са се делили от родителите си. Колкото и позитивно да бъде подготвено мъничето у дома, със сигурност попадането в нова обстановка с напълно непознати хора и без мама, не е онова, което то си е представяло. Не е рядко явление децата да се върнат към стари, "бебешки" привички – да откажат да ходят на гърне, да искат само мама да ги храни. А боледуването би могло да се възприеме и като защитна реакция. В крайна сметка, когато си болен, си с родител вкъщи. И децата много бързо разбират това. Някои дори съвсем съзнателно заявяват, че искат да са болни.
И все пак – какво означава детето да боледува много?
За бебе до 12 месеца това са повече от 4 остри респираторни заболявания годишно. За тригодишните тази граница вече е над 6 остри респираторни заболявания годишно. А над 5 годишна възраст за често боледуващо се смята дете, което има 5 и повече остри респираторни заболявания на година.
Разбира се, може и да подсилите имунната система на мъника. Един от най-популярните методи е ваксинацията. За мен като родител, обаче, поставянето на ваксини извън имунизационния календар трябва да става само и единствено по лекарска препоръка. И то основно при често и сериозно боледуващи деца или такива с хронични заболявания и вродени проблеми, за които се знае, че боледуването би могло да е животозастрашаващо. В противен случай е добре да се следва това, което законът и здравната каса са предвидили.
От основно значение е храненето на детето. Родителите се опитват всячески да пробутват плодове и зеленчуци, дори маскирани под формата на крем супи и мусове. Факт е, че ако организмът няма нужните минерали, няма кой да транспортира получените от консумацията витамини до клетките. Затова е добре, ако давате допълнителни витамини на малчугана, те да бъдат задължително в комбинация с йонно активни минерали. Говорете с личния си лекар или фармацевта в аптеката, от която пазарувате.
Напоследък нашумя и използването на ехинацея (във вид на тинктури или чайове) и пчелно млечице. Аз лично съм привърженик точно на такъв тип имунна стимулация, но пък всеки родител сам преценява кое ще се възприеме от детето му и кое би било подходящо.
Друг проблем, който вълнува много от родителите на деца, тръгващи на ясли и градини, е вероятната среща с варицела и скарлатина. И двете са известни като шарки, въпреки че скарлатината е остро инфекциозно заболяване, което протича с ангина и ситен обрив. Срещу варицелата има ваксина, но, с риск да ви прозвучи странно, аз съм водила дъщеря ми при деца, болни от варицела с цел да я преболедува на по-малка възраст. Е, не ми се получи. Моето момиче се разболя на доста по-късно, а брат ѝ в същото време беше на 7 месеца. И така 20 дни след каката, имах 8-месечно бебе, болно от варицела. Въпреки че той имаше повече пъпки от нея, при него нещата минаха в пъти по-леко. Нито вдигна толкова висока температура, нито можеше да се почеше. Все пак детските болести не напразно се казват "детски". Мъниците са много по-податливи на вируси и бактерии от нас, но и много по-лесно се справят с тях.
И не забравяйте, че всичко е строго индивидуално. Ние, като родители, винаги ще правим най-доброто. Но за да се превърнат нашите мъници в големи, здрави хора, е нужно именно в ранна възраст да се срещат с вируси и да "тренират" организмите си да се справят с тях. А ние ще ги гушкаме и успокояваме, и ще се тревожим, докато са болни. Защото така се ставало мама (или поне това твърди баба ми) и така се побелявало.
Въпреки всичко се надявам през предстоящата зима да няма неприятни изненади. И вашите хлапета да са си здрави – било у дома или в детската градина.
119 | 0 |