Бременната жена сякаш е най-крехкото и уязвимо същество на света. Особено във възприятията на околните. Тя трябва да внимава какво яде, къде ходи и как спи. И всичко може да се окаже опасно за нея! Проведено наскоро изследване във Австралия, цитирано от DailyMail, доказа, че спането по гръб може да бъде виновно за прекратяване на бременността в напреднал етап. Най-големият кошмар на една жена.
В рамките на пет години екипът в Сидни наблюдавал 295 жени в 8 болници из Австралия. Така открили, че жените, спящи по гръб, са застрашени от загуба на бебето шест пъти повече от онези, които спят настрани.
Д-р Адриан Гордън твърди, че позата "по гръб” спира кръвопотока към бебето. Спането на дясната страна обаче също е опасно. Легнала в тази позиция, жената притиска важна вена, която пренася кръв към утробата. По този начин също вреди на бебето, и то несъзнателно.
Експертите, взели участие в това проучване, са забелязали още, че бременните жени спят много по-често на лявата си страна, отколкото всички останали. Явно все пак природата си знае работата и буди дори такъв неподозиран инстинкт в бъдещите майки.
Ако плодът умре след 24 гестационна седмица, той се смята за мъртвороден. Има 4000 такива случая годишно във Великобритания. В половината от тях причината за смъртта не може да бъде открита. У нас броят на мъртвородените бебета годишно е близо 600 според данни на Български хелзинкски комитет. Ала държавата ни упражнява една нехуманна и жестока практика в подобни трагични случаи.
ЕС позволява тези бебета да бъдат кремирани или погребани. В България, както винаги, нещата са наопаки. Родителите получават акт за раждане, в който бебето им е вписано като мъртвородено. Но не се сдобиват със смъртен акт. Болниците третират тези деца като "биологичен отпадък”, а законът не предвижда опечалените да кажат последно "Сбогом!” на загубеното дете.
Причина за това са "съществуващите текстове в Закона за гражданската регистрация и Наредба № 2 от 21 април 2011 г. за здравните изисквания към гробищни паркове (гробища) и погребването и пренасянето на покойници. В момента се изисква наличието на акт за раждане и акт за смърт, ЕГН и име, за да се случи погребение или кремация. Мъртвородените бебета няма как да получат всички тези документи.”.
Повече може да разберете от цитираната петиция, която стартира преди шест месеца с подкрепата на БХК, но все още няма резултат. Дано обаче порочната практика бъде променена скоро. В името на скърбящите български майки и техните сили да продължат напред въпреки всичко.
120 | 21 |