Този месец сме решили да повишим здравната си култура, затова всеки ден си говорим за прегледи и диагнози, даваме ви съвети и не спираме да ви повтаряме: не пренебрегвайте личния си лекар!
Днес ще ви разкажем за едно заболяване, което се среща най-вече сред дамите. То е от онези коварни болести, които почти нямат симптоми и може да бъде открито най-вече чрез профилактичен преглед. Става въпрос за увеличението на щитовидната жлеза, по-познато като гуша.
Щитовидната жлеза е орган, разположен в предната част на шията. Неговата функция е да произвежда тиреоидни хормони, чиято функция пък е да спомагат за обмяната на веществата, растежа и развитието на организма.
В световен мащаб, около 300 млн. души страдат от тиреоидни заболявания, които обаче често остават неоткрити, заради непостоянните и различни симптоми. Заболяването се среща 8 пъти по-често при жените, отколкото при мъжете.
Тиреоидитът на Хашимото е често срещана причина за появата на гуша. Представлява автоимунно състояние, при което се получава деструкция на щитовидната жлеза, предизвикана от имунната система на болния. Колкото по-увредена е жлезата, толкова по-неспособна е да произвежда адекватно количество щитовидни хормони. Хипофизната жлеза регистрира ниското ниво на щитовидни хормони и секретира по-голямо количество щитовиден стимулиращ хормон, за да подпомогне щитовидната жлеза. Тази стимулация предизвиква растеж на щитовидната жлеза, а вследствие на това се образува гуша.
Болестта на Грейвс е друга причина за поява на заболяването. При нея имунната система произвежда протеина имуноглобулин. Подобно на щитовидния стимулиращ хормон, стимулиращият имунната система имуноглобулин провокира нарастването на щитовидната жлеза, което също води до поява на гуша.
Увеличението на щитовидната жлеза протича без особени отклонения от функциите ѝ. Т.нар. "гушавост” може да бъде ендемична и спорадична.
Ендемичната засяга голяма част от населението, според Световната здравна организация - над 200 млн. души. Причината за нея е липсата на йод в организма. Други причини могат да бъдат глистните заболявания, хронични инфекции или недостатъчният прием на белтъци и витамини.
Увеличената щитовидна жлеза може да притисне някои съседни органи и да причини оплаквания, които нямат нищо общо с нея. Затруднено дишане или преглъщане, нарушено кръвообращение в главата. Ако заболяването не бъде открито и се развие в детска възраст, то детето може да бъде със забавен растеж, половото му съзряване да настъпи късно или дори да изостане в умственото си развитие.
Профилактика може да се прилага с употреба на йодирана сол. По-леките случаи изискват специално лечение, но тези, които са открити в напреднал стадий, често водят до оперативна намеса.
Спорадичната гушавост се среща най-често при жени над средна възраст. И тя, подобно на ендемичната, се предизвиква от недоимък на йод. Предполага се обаче, че може да се образува от наследствено предадена невъзможност на щитовидната жлеза да усвоява йода, голямо значение оказва и влиянието на половите жлези.
Това заболяване също е лишено от конкретни симптоми, най-често се наблюдава леко увеличение на щитовидната жлеза. Лечението протича по-леко, най-често спорадичната гушавост изчезва сама, след подобряване на жизнените условия. Рядко се стига до оперативна намеса, само в изключително крайни случаи.
Заради големия брой хора, страдащи от това заболяване, до 16 юни 11 града в България ще проведат безплатни профилактични прегледи на щитовидната жлеза. София, Първомай, Троян, Сандански, Пловдив, Варна, Шумен, Хасково, Димитровград, Бургас и Сливен са местата, на които жените (а и мъжете) ще могат да се изследват. Желаещите трябва да се запишат предварително до края на месец май на телефон 0700 10 515. Целта на скрининга е да бъдат прегледани хора, които попадат в рискови групи или просто никога не са се изследвали.
Ние ще се включим в кампанията. А вие?
29 | 0 |