По презумпция смятаме, че любовта и сексът са две коренно различни понятия. Свързваме първото със силни емоции, пеперуди в стомаха, щастие, красота... А второто определяме като първично чувство, изцяло физическо и подчинено на инстинктите ни.
Факт е, че усещанията могат да бъдат в двете крайности: да нямат нищо общо помежду си или да са неразривно свързани. Истинската любов прави секса най-върховното интимно изживяване - наситено от чувства, обожание и неизпитвано до момента удоволствие.
Но тогава, само тогава те имат нещо общо. Така смятахме до днес.
Оказва се обаче, че двете "състояния" имат и друга допирна точка. Съвсем буквална, при това.
Според канадски учени от университета Concordia в Монреал, любовта и секса се зараждат в общи участъци на мозъка.
Психологът Джим Пфаус и екипът му направили специално проучване. Те разгледали подробно данните от 20 сериозни медицински изследвания с магнитно-резонансни сканирания на мъжки и женски мозъци. И установили, че любовта и влечението към секса се зараждат в т.нар. инсуларна кора на главния мозък.
Психологът твърди, че между двете усещания има неврологична приемственост. Според него, желанието за плътски удоволствия активира и желание за емоции на духовно ниво. И обратно: висшата форма на влюбването също иска да бъде изконсумирана.
Според скромното ни мнение, в думите на Пфаус има много логика. Знаехме си, че не може сексът и любовта да са толкова различни, след като едното толкова често води до другото.
Донякъде общото им "родно място" обяснява тяхната драматична и емоционална връзка.
Но само толкова. В "края на деня" те пак си остават неразбираеми понятия, които, въпреки сложността си, осмислят живота ни.
43 | 1 |