Представете си едно малко, крехко създание, което едва преди месец е поело първата си глътка въздух. То е най-невинното същество на планетата. Вие пък смятате още, че е и най-красивото. Защото е вашето бебе.
То плаче и само след секунди усмивката грее на личицето му. Но защо? Какво го кара да прави първо едното, после другото? Как изобщо възприема света около себе си? А вас?
Преди години надникнахме зад завесата и се позабавлявахме на това, какво си мислят малчуганите в забавните комедии "Виж кой говори". Но сега една психоложка е решила наистина да разбере какво означава да бъдеш бебе.
Според Алисън Гопник - психолог, философ и майка - мъниците учат повече, създават повече, грижат се повече и чувстват повече, отколкото сме си представяли. Тя твърди още, че бебетата всъщност са по-умни, по-задълбочени и по-съзнателни от възрастните.
Какво я кара да мисли по този начин? Нищо друго, освен опита ѝ.
Двегодишно дете предлага на непознат, който му изглежда гладен, наполовина изсмуканата си близалка. Дали това малко дете вече изпитва емпатия и е способно да бъде алтруистично?
Тригодишно момиченце заявява, че ще отиде на обяд, само ако на масата има специално място за мъничките близначета с виолетови коси, които живеят в джоба му и ядат цветя на закуска. Възможно ли е то да вярва толкова дълбоко в нещо, което е просто плод на въображението му?
Петгодишно дете открива, че смъртта е необратима. Защото златната му рибка вече я няма. Как може дете, което още не може да чете, да открие дълбоките истини за смъртността?
През последните години се извърши революция във възгледите за умовете на бебетата и малките деца. Необузданото фантазиране на малчуганите например обяснява как можем да си представим бъдещето, да пишем романи и да изобретяваме нови технологии.
Изумителните прозрения на Голник вече са преведени на български език. Какво си мислят бебетата? Отговорите се крият между две корици. Или поне предположенията, в които бихме могли да повярваме.
89 | 3 |