Всяка зима се оплакваме, че пак сме качили няколко килца отгоре. През студените месеци самочувствието ни достига своята долна граница и чак ни е трудно да повярваме, че има и жени, които нямат проблеми. Поне не от това естество.
В света на бодибилдърите няма място за отпуснати меса и слаба воля. Сред тях има и дами - с перфектно изваяни тела, които са посветили години на своята цел, а упоритата работа и безмълвните лишения не могат да бъдат поставени под въпрос.
Първата асоциация, която събужда комбинацията от "жена със светли очи и бронзов тен, съблечена по бански” обаче, определено не е представителка на нежния пол, която повече прилича на древногръцки бог, отколкото на крехка нимфа.
Фотографът Мартин Шулер е заснел състезателки по културизъм от различни държави в пика на тяхната физическа форма. Той е роден в Мюнхен през 1968 г. и е пристигнал в Ню Йорк, когато е бил на 25, за да работи за емблематичната Ани Лейбовиц. Шулер твърди, че се опитва да покаже уязвимостта, която вижда в субектите, докато общува с тях. Външният вид не е всичко. Огромните мускули всъщност са маска, а зад тях може да се крие и силно развита емоционалност.
Любопитното е, че по своята същност, културизмът не е просто показване на прекалено оформени тела. Той е спорт като спорт, с определени правила, които трябва да бъдат спазвани. Датира от 1960 г., като неговият предшественик е конкурсът за жени по бикини. През 1978 г. пък за първи път само мускулите на участничките са оценявани, за да може журито да излъчи победителка.
Своеобразният екип на жените, състезаващи се в този спорт, е бански от две части. Той може да бъде с различни щампи, висулки, пайети и ресни, но на бодибилдърите им е забранено да оголват допълнително тялото си, за да покажат повече от своите свръхразвити мускули. Не е позволено спортистките да носят бижута, освен на финала, когато могат да си сложат само обици. Очила, какъвто и да било реквизит, както и дъвки, също са забранени изрично.
По време на състезанието, бодибилдърите обикновено избират сами музиката, която звучи за фон, докато заемат най-добрите пози за показване на своите мускули. Участниците са намазани от глава до пети с олио, а съдиите оценяват тяхната симетрия, форма, пропорции, хармония, изчистената от подкожни мазнини мускулатура и доброто сценично поведение. В България също се провеждат фитнес състезания, като жените културисти не са разделени в категории по килограми, а се състезават в една обща. В галерията ни можете да видите победителката и нейната подгласничка в Световната купа Гранд При "Дионисополис”, която се проведе миналото лято в Балчик.
Както споменахме, жените бодибилдъри са заснети от култовия 43-годишен фотограф Мартин Шулер, който е добре познат със своите портрети на известни личности. Пред неговия обектив са заставали Барак Обама, Бил Клинтън, Клинт Ийстууд, Анджелина Джоли и Джордж Клуни. Той е печелил много награди за своята работа, а снимките му са показвани в галерии по света, включително Националната галерия за портрети в Лондон.
Няма как да знаем, дали фотографът е прав в своите убеждения и тези напомпани мадами са чувствителни по душа. Едно е сигурно - на нас този спорт не ни се нрави особено. Стегнатото тяло е мечта за всеки, но то губи своето очарование, когато излезе от границите на естетически красивото.
При жените бодибилдъри, вследствие на прекомерното нарастване на мускулатурата, се заличават основни полови белези. Бюстът им губи женствеността си, а едва ли някой мъж би намерил за привлекателни бицепси, по-големи от главата му. И все пак, спортът е страст, и ако на тези дами им доставя удоволствие да оформят тялото си по определен начин, то едва ли има довод, който да ги спре.
19 | 34 |