Пеперуди в стомаха, трепетно очакване погледите да се засекат, желание да вплетете пръсти, да си говорите с мили имена, да се събуждате сутрин един до друг. Любов.
Велика, изпепеляваща, движеща света. Не може да бъде обяснена, може само да бъде почувствана. Разпалвала военни конфликти, дарявала и отнемала живот, любовта е причината най-красивите картини да бъдат нарисувани, най-чувствените стихове да бъдат написани. Най-красивите моменти да бъдат изживени.
Опиат, който те държи повече от няколко часа. Прави всичко толкова розово, наситено с цветове. Кара те да се чувстваш ужасно добре. Искаш още. Искаш повече. А когато те пусне, болката е непоносима, раздираща.
Винаги сме издигали любовта на висок пиедестал. Тя е едно от нещата, които ни разделят от животните. Поредната илюзия, с която се опитваме да обясним случващото се с нас. Илюзия точно като при хората с налудности, които се опитват да облекат в някаква форма странните си впечатления и преживявания.
Любовта е психично заболяване. Поредната ситуация, с която мозъкът ни се опитва да се справи, за да не се саморазрушим. И ако в този момент си казвате как може по толкова грозен начин да говорим за най-прекрасното чувство на света, ще ви кажем, че тази емоция е поредната самозаблуда. Това, не означава, че за вас тя не е реална. Напротив. За болните с тежки психични диагнози светът, в който живеят, нещата, които виждат и чуват, са истински.
Любовта е записана под номер F 63.9 в регистъра на заболяванията на Световната здравна организация. Нарежда се до заболявания като алкохолизъм и клептомания. Симптоматиката ѝ е следната: натрапчиви мисли за другия, резки промени в настроението, проблеми със самочувствието, самосъжаление, безсъние, нарушение на съня, главоболие, безразсъдно и импулсивно поведение. Звучи ли ви познато?
Психолозите изследват болни от любов, а резултатите от скенер на мозъка са категорични – няма точно определено място в мозъка, което да се активира, когато мислим за любимия или гледаме негова снимка, например. Цялата ни мозъчна кора "пламва". Точно както при наркозависимия, който си бие поредната доза. В по-лека форма – когато ядем шоколад.
При влюбените нивата на серотонин са с около 40% по-ниски. Като при болните от обсесивно-компулсивно разстройство.
Диагнозата е "любов". Лечение за нея обаче няма. Споделена лудост, на която придаваме особено значение. Умопомрачените обаче често са по-щастливи. Лудите, лудите - те да са живи!
187 | 9 |