И в България, и по света, ракът е едно от най-разпространените заболявания, които, в напреднал стадий, нямат лечение. Коварната дума е "метастаза”, а по-конкретно - разсейки. Стигне ли се до там, всичко е изгубено.
Има прекалено много видове рак. Вероятно това е болестта на века, както някога чумата се е славила с подобно прозвище.
Ракът на маточната шийка е второто по честота раково заболяване сред жените, след рака на гърдата.
Всяка година в Европа 50 000 жени заболяват от рак на маточната шийка, като живота си губят 25 000.
У нас, всеки ден от рак на маточната шийка умира една българка. Според Националния раков регистър, годишно заболяват около 1 200 жени.
Само 10% от българките смятат, че са много добре информирани по отношение на рака на маточната шийка, според проучване на Алфа рисърч. Други 37% се поставят в графа "по-скоро запознати”.
Как една жена може да се зарази с папилома вирус?
Може да се зарази още от първия си полов контакт и това става най-често от партньора. Самият папилома вирус е ДНК-вирус, който си "харесва" епителни клетки, най-често лигавицата на женските полови органи и се заселва, дълго време без симптоми. Първите промени могат да дойдат след 10-15 години. Затова е толкова важно всяка жена да посещава често гинеколог, защото няма друг начин, по който заболяването да бъде установено, при това навреме.
Има ли рискови групи?
Жени с по-голям брой интимни партньори, особено между 18 и 25 години; жени, които раждат в ранна възраст; хомосексуалните двойки; мъжете също боледуват от човешки папилома вирус. При тях не се получава рак на пениса, по-скоро рак на ануса. Но вирусът е в състояние да засегне горните дихателни пътища, гласните връзки, хранопровода, белия дроб.
Как протича лечението?
Лечение няма. Организмът сам се справя с вируса. Човек, който е с по-нисък имунитет, не може да се справи с вируса, не може да го изхвърли от организма. Самият вирус първо уврежда клетките в дълбочина и след това излиза на повърхността. Затова минават 10 и повече години, докато се проявят първите симптоми.
Организмът може да бъде подпомогнат да го изхвърли чрез лекарства, стимулиращи клетъчния имунитет.
Освен това, вирусът може да се следи с цитонамазки. Самите вируси са над 100 типа, като 40 от тях атакуват гениталната система и могат да я увредят. А само 2 са в състояние да предизвикат рак на маточната шийка – 16 и 18 тип.
Как действа ваксината срещу рак на маточната шийка?
Тя може да се прилага само на здрав организъм. В момента на пазара има два вида – двувалентна и четиривалентна. Тази, която повечето жени познават, е двувалентна, т.е. 16 и 18 тип.
Ваксината създава имунитет на организма да разпознава тези типове папилома вирус. И клетките, разпознавайки наличието му, го унищожават.
Мит ли е, че ваксината заразява жената с вируса и е възможно да причини раково заболяване?
Абсолютен мит е, да. Ваксината се прави преди първите полови контакти на момичетата, т.е. на 12-годишна възраст. От тази година тя е включена в задължителните имунизации за момичетата, родени през 2000 година.
А за тези, които са пропуснали ранното ваксиниране?
Жената, която иска да се ваксинира, трябва първо да посети гинеколог, който да ѝ направи цитонамазка, с която да установи липсата на вирус в организма. След това се правят 3 ваксини: на 1-вия, 30-ия и 180-ия ден. Не се прави реваксинация.
Според проучване, България е на първо място в Европа по смъртност от рак на маточната шийка. Има ли причина да оглавяваме черната класация?
Ниската полова култура, както казах, ранните раждания, безразборните полови контакти. Тези фактори ни извеждат на челна позиция.
Ако човек само е носител на вируса, без да боледува от него, може ли да зарази партньора си?
Да, може. Мъжете обикновено пренасят вируса, рядко им се образуват брадавици. Но ако жена е носител, то тя вероятно ще зарази партньора си, той - следващата си половинка и ще се получи една верижна реакция. Важно е да се знае, че презервативът не предпазва на 100%, защото вирусът може да се предаде чрез контакт кожа с кожа. Човек може да се зарази и чрез орален контакт.
А ако жена е само носител, има ли вероятност, след време, да развие заболяването?
Да. Самият вирус напредва бавно, предизвиква бавни промени. Първите 2 години организмът се стреми да го изхвърли. Но ако не успее, тогава е възможно да предизвика рак.
Има ли друг начин за превенция, освен ваксина?
Не.
До каква възраст може да се развие ракът?
Няма определена възраст. Всяка жена е застрашена от подобно заболяване. Имам пациентки на 45 години, които се ваксинират заедно с дъщерите си.
Какво се случва с жената, ако ѝ бъде открито раково заболяване?
Когато вирусът засегне пикочния мехур и ректума, възможно е те да бъдат отстранени. Смъртността е много висока, следоперативните усложнения - също. А жената остава осакатена за цял живот.
Самото изследване, типизирането, не е скъпо. Затова профилактичните прегледи са толкова важни. Пак казвам, ако вирусът бъде открит навреме, той може да бъде третиран. Всичко, открито навреме, може да бъде премахнато.
70 | 3 |