Напълно нормално е тренировките да не са най-любимото ви занимание, обаче това не е основателна причина да ги зарежете изцяло. Истината е, че спортът е здраве и това здраве процъфтява на толкова много нива в тялото ви, че чак не е за вярване.
Нещо повече, за да извлечете ползите от физическата активност, няма нужда да се превръщате в един от онези "хамстери", които сякаш прекарват две трети от живота си на бягащата пътека или велоергометъра.
Последните изследвания демонстрират, че повечето положителни тренировъчни ефекти могат да възникнат при скромните 140 минути спорт седмично. Е, погледнато накуп изглежда много, но замислете се - това са само по 20 минути движение на ден, срещу които получавате не само едно по-стегнато и добре изглеждащо тяло, но и:
Положителни промени в ДНК
По-миналата година шведски учени откриха, че броени минути физическа активност променят генетичния материал в мускулните клетки. Да, гените се унаследяват, но тренировките имат силата да променят начина, по който тези гени се държат в тялото или както се казва в генетиката - да ги експресира. В случая важното е, че резултатът от тази експресия допълнително може да повлияе силата и метаболизма.
По-добро настроение
Особено аеробните натоварвания (джогинг, спининг, велосипедизъм, тае-бо, аеробика) са в състояние да предизвикат цяла "заря" от химикали в тялото. Това са различни хормони и невротрансмитери, в това число ендорфини и серотонин, които имат доста опияняващо-наркотичен ефект върху мозъка.
По-малък риск от инсулинова резистентност и диабет
Инсулиновата резистентност се появява тогава, когато клетките "оглушават" за сигналите на инсулина, който им казва, че в тялото е постъпила енергия. Това е и предпоставка за по-нататъшното възникване на диабет от втори тип. Когато тези клетки бъдат подложени на системен енергоразход обаче, техният слух за зова на инсулина значително се обостря.
Повече концентрация
Започнете ли да се движите по-интензивно, нараства и спешността от доставяне на хранителни вещества и кислород до мускулите. В отговор сърцето започва да бие по-бързо и се наблюдава увеличен повсеместен приток на кръв, който засяга и мозъка, независимо от привидната му пасивност. Въпросното явление, в комбинация със завишените нива на разни възбудителни хормони, ще ви направи по-фокусирани по време на тренировка, а и непосредствено след това.
Антистрес
Тренировките не само подобряват настроението, но и смекчават негативния ефект от физиологичната реакция на тялото по време на стрес. Тук има един важен момент обаче - трябва да тренирате с желание. Случи ли се така, че да възприемате спорта като нещо задължително и като бреме, вероятността да предизвикате обратния ефект е доста голяма.
Тоест, изберете за себе си не спорт, който минава за модерен, а такъв, който наистина ви харесва и ще ви кара да го очаквате с нетърпение всеки ден.
За още материали на тема "Здраве" станете част от Jenite.bg във Facebook!
6 | 1 |