В днешно време Саудитска Арабия, Катар и Бруней остават единствените държави в света, които никога не са позволявали на свои поданички да участват в Олимпийските игри. Досега. Тук няма да осъждаме или оправдаваме ислямския свят, няма да си говорим за "черната сянка", хвърляна от още по-черното фередже върху лицата на мюсюлманките.
Вместо това ще ви съобщим добрата новина: 2012 ще бъде първата година, в която изброените страни официално ще подкрепят атлетичните си дъщери в опита им да се докажат на световното спортно събитие. И трябва с възхищение да отбележим, че това е огромен "овчарски скок" нагоре за дамите от Изтока. Освен със семейните, религиозни, политически и културни пречки в съответната си родина, те са принудени да се борят и с неразбирането на останалия свят. Уж недискриминативен, но често абсолютно неспособен да допусне, че самите те може да не искат да се разделят със своя хиджаб. И за да участват в спортни събития, не го свалят, а просто го заменят със спортен такъв - хлабава част от облеклото, която покрива косата на дамата, но не и лицето.
Саудитска Арабия
На снимката виждате 20-годишната Далма Рушди Малхас - родена в Охайо, но впоследствие придобила саудитско гражданство. През 2010 година тя се прояви като конна състезателка в Младежките олимпийски игри, след това и като говорител за равните права на жените в Лос Анджелис. Всичко това обаче се случваше без официалната подкрепа на родината ѝ.
През април тази година олимпийският комитет в Саудитска Арабия обяви, че за пореден път спортните дами от страната няма да пътуват с официалната делегация за Олимпиадата в Лондон. Това решение предизвика международни протести, дори се стигна до предложение да се забрани участието на властната държава от Персийския залив в световните игри.
Вероятно това беше причината консервативните мюсюлмани да променят коренно позицията си. "Кралство Саудитска Арабия очаква с нетърпение пълното си участие в Олимпиадата. Саудитският олимпийски комитет ще преразгледа участието на състезатели от женски пол, които отговарят на изискванията" - това беше обещано, а Далма Руши Малхас изпъкваше на първо място сред фаворитките на страната. С уговорката, че ще носи облекло, което "пази достойнството ѝ".
Именно Далма трябваше да бъде първата жена-представител на патриархалното кралство в Олимпийските игри, но в края на юли беше дисквалифицирана на международно ниво, тъй като не покривала изискванията на Международната федерация по конен спорт.
Bahia Al Hamad (в средата), стрелец от Катар, по време на награждаване на Арабските игри през 2011
Катар
В началото на тази година бяха публикувани резултатите от социологическо проучване на Северозападния университет в Катар - "Мюсюлманските жени-атлети и техният хиджаб". Ръководителят на проекта коментира, че дамите от Близкия Изток се разглеждат от западняците като едно колективно цяло, а всъщност сред тях има много, които изпъкват със своята индивидуалност и бавно, но сигурно започват да отбелязват спортни успехи. Нищо, че са забулени.
Техни икони са спортистките, носещи хиджаб, които се представиха достойно на Олимпиадата в Пекин през 2008 година. Можете да ги видите в нашата галерия. За разлика от олимпийския комитет обаче, управляващият орган във футбола - ФИФА - не позволява на терена да се носят забрадки, поради наистина строгите си изисквания за безопасност.
На предстоящите игри в Лондон мюсюлманската страна планира да изпрати три спортистки в следните категории: стрелба с пушка, плуване и спринт на 100 и 200 метра. Освен това, арабското емирство проявява желание да бъде домакин на Олимпийските игри през 2020 година.
Бруней
Мазиа Махуси ще бъде първата и засега единствената жена, която ще представи държавата от остров Борнео на Олимпийските игри.
Пожелаваме много успехи на представените спортистки! И им се възхищаваме, защото проявяват дори повече борбеност от останалите - налага им се да отстояват позициите си не само на терена, но и в културно-социален аспект.
7 | 0 |