Jenite.bg искрено се вълнуваме, когато се срещаме с дами със сериозни постижения в науката, които не се нуждаят от съвети, за да продължават напред. Днес ще ви срещнем с Антоанета Василева, но не знаем откъде да започнем нейното представяне, защото тя наистина не се вписва в установените стереотипи.
Антоанета Василева е професор по Световно стопанство и МИО в УНСС, декан на факултет "Международна икономика и политика" в УНСС. Тя е магистър по Международни икономически отношения (МИО) от УНСС и доктор по икономика. Специализирала е във водещи университети в Европа и Азия. Проф. Василева участва в множество международни проекти за обучение на мениджъри, академичен обмен и научни изследвания. Има редица публикации в страната и чужбина.
Зад всички тези титли стои една спокойна и лъчезарна жена, която има завидна кариера. Поговорихме си с Антоанета Василева както за професионалните й успехи, така и за личния й живот. Вижте какво сподели тя специално за Jenite.bg:
Пътят от асистент до професор е дълъг 16 години. Какво Ви даде и какво Ви отне академичната дейност през това време?
Академичната дейност ми даде много знания, възможности за развитие, самочувствие, срещи с интересни хора и много интелектуални предизвикателства. Работата с млади хора е изключително вдъхновяваща. Няма по-голямо удовлетворение от това, да видиш разликата в плахите любопитни погледи на първия учебен ден в университета и излъчването на знаещи и можещи млади хора при връчването на дипломите им за завършена бакалавърска или магистърска степен.
Разбира се, от гледна точка на анализа разходи/ползи (cost/benefit analysis), цената на успешната академична кариера е доста висока - много безсънни нощи, прекарани в четене и писане, непрекъснато осъвременяване на знанията и самодисциплина.
Защо избрахте професия в областта на бизнеса, мениджмънта и икономиката? За каква професия мечтаехте като дете?
Избрах тази професия, защото съм завършила специалност "Международни икономически отношения" и исках да работя в областта на външната търговия.
Като ученичка мечтаех да стана професор по математика. Аз обичах много математиката, освен това съм завършила английска гимназия с втори език - немски. Комбинацията от тези качества ми осигури много високи оценки на приемните изпити.
По време на първия семестър в университета бях освободена от изпита по математика с шестица, но интересът ми беше привлечен от харизматичния проф. Тянко Йорданов, по това време водещ на рубриката "Атлас" по националната телевизия, който разкри нови хоризонти пред мен, представяйки икономическата география на света по един изключително увлекателен и емоционален начин. Това любопитство към световната икономика съм запазила и досега.
Проф. А. Василева открива курс по „Глобален мениджмънт и лидерство” заедно с японския си колега проф. Хироши Осада.
Как протича един Ваш ден?
Денят ми е разчетен до минути. Обикновено е наситен с лекции, срещи със студенти, студентски организации, преподаватели и партньори, административни задачи като декан на факултет по "Международна икономика и политика" в УНСС, изследователска работа, подготовка и участия в конференции и проекти.
Какво Ви мотивира да продължавате професионалния си път?
Моето собствено любопитство, както и разнообразието, и съчетанието между преподавателска, изследователска, консултантска дейност и участие в проекти. Когато науката намира приложение в практиката, човек вижда резултатите от труда си.
Проф. А.Василева по време на конференция във Вроцлав (Полша)
А как съумявате да мотивирате студентите си?
Според мен работата на преподавателя не е да дава готови знания, а да предизвика интереса на аудиторията и да я провокира да мисли. Аз се опитвам да постигам този ефект с много примери и казуси от практиката, презентации, гост-лектори от бизнеса, упражнения за работа в екип, ролеви игри и др.
По какъв начин съумявате да се справите с всичките си задължения? А как преодолявате стреса от натоварената си програма?
Научната работа не е като писането на художествена литература, т.е. да чакаме да ни осени музата. Човек може да се справи с всичките си задължения, ако си изведе правилно приоритетите и работи методично и упорито от сутрин до вечер. Аз съм непрекъснато в някакъв стрес, че закъснявам с някакъв срок. Опитвам се да релаксирам с музика и разходки сред природата.
Семейство Василеви на разходка в планината
Защо избрахте да останете в България?
По този въпрос не съм имала колебания никога. Аз се привързвам много към хора - тук са семейството и приятелите ми. Колегите ми са изключително позитивни и отдадени на науката. Обичам си работата. Какво повече?
Според Вас има ли дискриминативни практики спрямо жените в българския бизнес?
В България няма изострена дискриминация спрямо жените в бизнеса и в политиката. В сравнение с други страни в Европейския съюз като Великобритания, Германия и Италия, българската жена е еманципирана.
Ако проследите процентното съотношение на жените в Европейския парламент, например, ще видите, че участието на жените от Великобритания е 26%, от Германия - 33%, от Италия - 21%, от България - 44%, от Франция - 45%.
Каква, според Вас, е модерната жена? Поставена ли е в ситуация да избира между кариерата и семейството?
Модерната жена успешно поддържа баланса между кариера, семейство, активен социален живот и духовно развитие. По принцип избягвам теми, свързани с т.нар. "gender issues". За мен няма модерни жени или модерни мъже, има компетентни, отдадени на работата си индивиди, толерантни към партньорите си и адаптивни към новите реалности.
Пътували сте много. Посетили сте държави като Англия, Испания, Япония, Германия, Италия. Къде жените се различават най-много от българките и по какво?
Всъщност, това са страните, в които съм специализирала. Аз съм посетила доста повече държави. Когато пътувате в далечни страни, виждате, че хората на пръв поглед са различни. По-дългото общуване с представители на една и съща професия, съсловие или социална група показва конвергенция на ценности, лидерски стилове, поведение, мечти, стремежи и страдания.
Вярно е, че по-малко жени в Източна Азия и страните от арабския свят работят, но това е обусловено от исторически, културни, икономически, религиозни и други фактори. В същото време там може да срещнете работещи жени, които са завършили подобно на Вас образование, изглеждат и мислят като Вас.
Кой е любимият Ви град? Защо?
Много са любимите ми градове. Аз се адаптирам навсякъде. Но ако трябва да избера конкретен град, предпочитам да има море наблизо. Израснала съм в Бургас и за мен морето е простор и свобода на духа.
Какво обичате да правите в свободното си време?
Когато съм във ваканция, обикновено пиша. Ако ми остане свободно време, пътувам или организирам преходи в планината.
Проф. Василева на ваканция във Франция
Къде предпочитате да релаксирате - на море или планина? Коя е любимата Ви дестинация за почивка?
Обичам да релаксирам и на море, и на планина. Любимите ми дестинации са морският бряг на Бургас, Созопол и габровският Балкан.
Коя е любимата Ви крилата фраза?
Не бих я нарекла точно "крилата". По-скоро обичам да цитирам американския поет от XІX в. Ралф Уолдо Емерсън. Ето една негова мисъл, която е актуална и днес: "Това време, подобно на всички времена, е добро, но ако знаем какво да правим с него".
Посещавате ли светски събития със съпруга си?
Не съм привърженик на светската суета. Но като съпруга на Цветан Василев, председател на Надзорния съвет на Корпоративна търговска банка, посещавам някои значими събития.
Антоанета Василева със съпруга си Цветан Василев на прием по случай Нова година.
Подкрепяли ли сте някоя благотворителна кауза?
Подкрепям много благотворителни каузи и помагам на много хора, но мисля, че това е нещо, с което човек не бива да се хвали.
Как Вие и Вашето семейство се справяте със светското внимание, което със сигурност понякога е изморително?
Ние нямаме вътрешна необходимост да сме център на светско внимание, защото сме твърде заети и се срещаме с много хора. Имаме много приятели в страната и чужбина, с които пътуваме заедно или се веселим. Не обръщаме внимание на коментари на хора, които не ни познават. Гледаме на светския шум с много хумор.
За да ви срещаме с още дами, които познават успеха, станете част от Jenite.bg във Facebook!
218 | 1 |