След като преди време обобщихме кои са най-честите оплаквания на малки и големи, свързани със зрението, както и какви са причините за тях, идва ред и на първата част от вашите въпроси към офталмолога д-р Мариела Облашка, на които тя отговаря в рамките на рубриката "Питайте специалиста”.
В поредица от няколко статии ще обърнем внимание на всички от вас, споделили за офталмологичните си проблеми. Днес в центъра ще бъдат децата, а от отговорите на д-р Облашка ще научите кога за първи път трябва да заведете хлапето си на преглед, как да разберете дали има проблем с очите, кога най-рано може да се говори за лазерна корекция и още куп интересни въпроси, зададени от самите вас.
Thinkstock/Guliver
Здравейте! Имам близначки на 8 години, на едната ѝ откриха астигматизъм и малък диоптър на двете очи, различен. Трябва ли да носи постоянно очилата и има ли шанс с времето да се оправи, или ще се влоши? На колко време трябва да ходи на преглед?
По правило децата с астигматична корекция в очилата би трябвало да ги носят непрекъснато. Дали детето ще махне някога очилата зависи от степента на астигматизма и дали последният е съчетан с далекогледство или късогледство, както и техните стойности.
Късогледството расте заедно с физическото израстване. Всички рефракционни аномалии подлежат на премахване с лазер при навършени 24-25 години, но е много важно пациентите да отговарят на няколко чисто медицински изисквания, за да им разрешим лазерно премахване на диоптрите. Контролните прегледи при децата до 12-годишна възраст и носещи очила са два пъти в годината, единият от които задължително е с разширяване на зениците.
Здравейте д-р Облашка! Синът ми е на 17 години и е с късогледство (-3 диоптъра на едното око и -2 на другото). От две години отказва да носи очила или лещи. Имаше период, през който правеше упражнения за намаляване на диоптъра. Сега се отказа. На каква възраст е подходящо да се направи лазерна корекция на късогледството?
Лазерна корекция на късогледството се прави, когато е завършило физическото израстване на организма – 24-25 години. Ако пациентът отговаря и на още няколко изисквания, правим тази козметична операция. Ако се извърши на по-ранна възраст, съществува риск от частично връщане на диоптрите.
Здравейте! Детето ми скоро ще навърши 2 години и по този повод все повече се замислям коя е най-удачната възраст за първи път да посети офталмолог за профилактичен преглед. Какво е Вашето мнение?
Вече сте пропуснали първия профилактичен преглед за детето - този на 1годинка, който основно е свързан с вродени заболявания като глаукома, катаракта, тестове за кривогледство и други. Ако тогава всичко е наред, следващият преглед е на 3, когато поставяме децата пред детската таблица за определяне на зрението и прегледът протича като при възрастен човек. При необходимост се разширяват зениците и се търси реалния диоптър.
Thinkstock/Guliver
Здравейте, д-р Облашка! От дете страдам от късогледство, а съпругът ми има астигматизъм. Според Вас какви са шансовете дъщеря ни, която в момента е на 3 и половина, да наследи проблемите ни и има ли начин това да се предотврати?
Едва ли е разумно да имате излишни притеснения – просто заведете детето на очен преглед. По принцип всички рефракционни аномалии (далекогледство, късогледство, астигматизъм) са наследствени, но не винаги налагат носенето на очила. Тъй като не можем да си пренаредим гените, то няма и как да правите нещо превантивно.
Здравейте! Синът ми е на 5 и отскоро започна да мига постоянно, най-често и с двете очи едновременно. Педиатърката твърди, че това е на нервна почва, но все пак имам колебания, че може да има проблем със зрението. Какво бихте ме посъветвали?
Има 4 причини едно дете да мига често на тази възраст: алергичен конюнктивит, нуждата от очила и тяхното неносене, чревни паразити и поради някакъв стрес детето да мига като тик. Тъй кото първите две причини се доказват или отхвърлят при пълен очен преглед, задължително посетете офталмолог. Ако очният лекар няма притеснетия – направете тестове за паразити, поговорете с детето и се опитайте да изясните има ли емоционален проблем и ако е необходимо, направете консултация с психолог, психиатър.
Thinkstock/Guliver
Здравейте! На каква възраст според Вас е време детето да започне да носи слънчеви очила?
Всеки един момент в който детето е съгласно да търпи рамката на слънчевите очила на лицето си е подходящ . А до тогава, за да има защита от слънцето, трябва да се носи шапка с широка периферия. Задължително закупете очилата от оторизирани магазини, за да сте сигурни в качеството на защитата!
Здравейте! Синът ми е на 3 годинки и от месец е с очила, предписани за късогледство (1,5 диоптъра на едното и 2 на другото око). Проблемът е, че детето не иска да носи очилата и постоянно ги сваля, а понякога дори и хвърля демонстративно. Знам, че проблемът е по-скоро психологически, но все пак бихте ли дали някакъв съвет как да го приучим да носи очилата?
Много е тежко, когато нямата съдействието на детето, а с това късогледство той тепърва ще носи очила и/или контактни лещи – поне докато не порасне достатъчно, за да се направи лазерна корекция на диоптрите!
Сигурни сте, че детето е с минусова корекция, нали? Ако не – проверете с нов преглед очното състояние, задължително след 3-дневно разширение на зениците с атропин!
Насила няма как да накарате детето да носи очилата. Говорете и му обяснявайте повече, измислете игра, вие със съпруга ви носете очила (макар и слънчеви) в негово присъствие, сменете му рамката с нова- нещо различно на цвят и форма от старата с любим негов герой от филмчетата, нека детето само си я избере.
Ако е необходимо за навън му направете слънчеви очила с диоптър, за да има разнообразие. Поговорете с детските учителки и децата от групата, ако детето посещава детска градина – може просто някой да го е нагрубил по повод очилата. Успех!
Здравейте! До каква възраст бебешкото кривогледство е физиологично? Кога най-рано може да се търси консултация и преглед от специалист?
До около 6-месечна възраст кривенето на очите е физиологично,поради незрялост на нервната система. Ако имате наблюдения и притеснетия след това – веднага посетете очен лекар.
Thinkstock/Guliver
Ако тази статия ви е харесала и искате да следите гостуването на д-р Мариела Облашка, присъединете се към Jenite.bg във Facebook!
15 | 1 |