Представете си следната ситуация: излезли сте на вечеря с приятелки. Едната си поръчва повече вино от останалите, другата иска плато с морски дарове, което никой не опитва. Накрая вие плащате най-много.
Замисляли ли сте се, какво ни става на нас, jenite, когато "ножът опре до кокал” и сметката трябва да бъде платена? Винаги има изказвания от сорта на "Наистина е мой ред да платя” или пък в другата крайност - "Аз изпих 1/7 от бутилката с вино и хапнах една салата за 3,99 лв, така че ето точно пари”. Плащането в женска компания често е придружено с обвинителни погледи и физиономии зад гърба.
А мъжете са брутално откровени, що се отнася до плащането. Поделянето на общата сума изглежда за тях просто малка подробност. Не и за нас. Ние сме твърде учтиви, за да се оплачем, че сме платили повече. Нищо, че тази мисъл няма да ни остави на спокойствие дни наред. Или пък нямаме една стотинка в джоба.
Подобни вътрешни колебания са ни познати до болка. Ето защо решихме да споделим с вас съветите на Симон Гнесен, която разбира доста от лични финанси. Или поне повече от нас. Тя е основател на "Wise Money Financial Coaching” - с други думи, организация, която учи хората как да управляват мъдро своите пари.
Симон разказва: "Говорила съм с много високоплатени, интелигентни, компетентни жени, които са подредили живота си във всички сфери без една. Личните им финанси са истинска катастрофа, защото те не виждат цялостната картина.” Или решават спонтанно, или са твърде пасивни, тоест имат непостоянно отношение към парите, също като децата. Но как да се справим с този наш порок?
Хормоните струват скъпо
Емоциите са едни от основните виновници, що се отнася до неразумното харчене на спестявания. Знаете за понятието "шопинг терапия". Сигурни сме, че сте го практикували, когато настроението ви е било помрачено от външни фактори. Ала лекуването на депресията чрез пазаруване само временно облекчава чувството за безизходица. Следва чувството за вина, че няма да имате достатъчно пари, за да платите сметките си. Но пък си имате нова рокля...
Заровена глава в пясъка
Много жени ползват услугите на банката, в която са отворили първата си сметка. Ако през това време са си издали карта в друго учреждение, поддържат и нея. В един момент броят на картите може да достигне 5, дори 10. Всички тези карти изискват запаметяване на ПИН, плащане на месечна такса, подновяване на всеки четири години. Защо да си усложнявате живота? Отделете няколко часа, за да проучите банката с най-изгодните условия за вашите цели. Съобразете избора си с вече изтеглените кредити или уговорката с работодател за превеждане на заплатата. Закрийте всички останали сметки, анулирайте повечето си дебитни карти. Ще видите колко по-лесно ще си правите сметката, когато финансите ви не са разпределени на сто места.
Вземете нещата в свои ръце
Много по-лесно е да се правите, че проблемът не съществува. Изхарчили сте почти всичките си пари, но с последните левчета отивате на вечеря в ресторант и ги харчите до стотинка. Ако със своите приятелки обсъждате надълго и широко сексуалния си живот, то бихте могли да споделите с тях и своите финансови неволи. Предложете им да си вземете нещо от супермаркета и да се съберете на "пижама парти” у дома, за да не изхарчите последните си пари наведнъж. Страхът да изглеждате закъсали би трябвало да е по-слаб от инстинкта ви за самосъхранение, така че признайте слабостта си - нито сте първите, останали без пари, нито последните.
11 | 1 |