Най-щастливият миг за всяка зряла жена е след чакане, притеснения и безсънни нощи да разбере, че е бременна. Добрата новина е придружена с объркващи емоции, но здравето на бъдещата мама и плода в нея трябва да е приоритет. За съжаление, 10-15% от бременните у нас минават през кошмара, наречен "спонтанен аборт”. Повече по темата разбрахме от д-р Анета Костурска - специалист акушер-гинеколог и онколог.
Какво точно представлява спонтанният аборт?
Всяко прекъсване на бременност преди жизнеспособността на плода се нарича аборт, тоест преди 20 гестационна седмица. Абортът може да бъде спонтанен: ранен – 12 г.с. или късен – между 12-20 г.с. Абортът е изкуствен, ако е по желание или по медицински показания.
От какво може да бъде причинен той?
За спонтанния аборт могат да бъдат отговорни много фактори. Дефект на оплодената яйцеклетка, анатомични и хромозомни аномалии водят до т.нар. "кухо яйце” - липсващ или загинал ембрион. Причини за тези аномалии могат да бъдат, например, късно оплождане на яйцеклетката (3 дни след овулацията), непълноценна сперма, вирусни инфекции (рубеола, грип, морбили), радиация, химикали (включително и лекарства), възпаления на вътрешната повърхност на матката.
Когато някоя жена току-що е разбрала, че е бременна, какво не трябва да прави в никакъв случай, за да се предпази от спонтанен аборт?
Да не употребява никакви лекарства без разрешение от гинеколог. Наркотичните вещества, алкохолът, цигарите и солариумът също са строго противопоказни. Жената трябва да избягва горещите вани или посещението на SPA комплекси, докато е бременна.
Може ли да протече нормална бременност след спонтанен аборт и колко най-рано би могло да се случи това?
Да, спонтанният аборт се повтаря изключително рядко. Разбира се, след него трябва да се уточнят вероятните причини, които са го предизвикали, за да бъдат отстранени при необходимост. Повторен опит за забременяване се препоръчва след 3 до 6 месеца, зависи в какъв етап от бременността плодът е бил изгубен и какъв е импактът на случилото се върху психиката на жената.
Оказва се обаче, че бъдещата майка трябва да бъде бдителна и да се пази не само през първите три месеца на бременността. За плода всеки момент от развитието му е рисков. Затова трябва да се ограничават всякакви вредни въздействия, които биха могли да се отразят негативно на беззащитното бебе.
И все пак има някои рискови групи жени, при които вероятността за спонтанен аборт е по-висока, отколкото при останалите. Това са бременните, болни от вирусни инфекции или възпалителни заболявания на гениталиите.
Спонтанният аборт крие опасности за организма на жената, затова е много важно при подобен проблем веднага да се потърси помощта на специалист. При направена манипулация след аборта в здравно заведение, под упойка и от гинеколог, вероятността за усложнение е минимална.
Остава тежестта и мъката по изгубеното малко същество, чийто образ още през първите дни на бременността се е настанил трайно в съзнанието на бъдещата майка. Дори да ви се случи подобна тегоба, не губете надежда, че всичко ще бъде наред. Не сте единствени! И с много любов и грижа скоро ще създадете чудесно мъниче, благодарение на което животът ви ще придобие един напълно нов смисъл.
75 | 4 |