Много жени се чувстват изкушени от идеята за по-плътни устни и по-малко бръчки и за целта прибягат до т.нар. филъри.
За съжаление, нито една от тях не е застрахована от добре познатите странични ефекти от тази процедура - характерни бучици, които понякога прерастват в трудно зарастващи лезии (за справка, снимката по-долу).
Едно ново изследване1 на учени от Копенхагенския университет подсказва, че, независимо от нивото на поддържаната хигиена, тези нежелани ефекти са в резултат от бактериални инфекции.
Инжектирането на филъри преди е било предназначено изцяло за третирането на най-различни травми. Един шокиращ пример е реконструкцията на лицата на жертвите на автомобилни катастрофи.
В последно време обаче, тези желеподобни субстанции стават все по-популярни в козметичната хирургия поради свойството им да подпухват устните и да изглаждат следите от стареенето по кожата. Заедно с това обаче зачестиха и случаите на споменатите по-горе странични ефекти, които са повече от нелицеприятни.
Доскоро повечето експерти вярваха, че въпросните дефекти се дължат на автоимунна или алергична реакция към инжектирания гел. Последните данни от изследвания обаче ясно демонстрират, че те са резултат от постъпването на бактерии под кожата в резултат от козметичната процедура.
Нещо повече, новото проучване на датските учени показва, че самите филъри служат като своеобразни инкубатори на инфекции и понякога са достатъчни само десетина бактерии, за да се стигне до формирането на биофилм (слой бактериална материя), който не се поддава на лечение с антибиотици.
Все още много пластични хирурзи отказват да допуснат, че страничните ефекти от инжектирането на филъри са причинени от бактерии и настояват, че става дума за алергична реакция, която може да се третира със стероиди.
Учените, провели изследването, коментират, че това е възможно най-неподходящото решение, тъй като стероидните инжекции потискат имунната реакция на организма и дават възможност на бактериите да се размножават още по-необезпокоявано.
Тяхната оценка е, че между един на всеки 100 и един на всеки 1000 души с филъри развиват бактериални инфекции, независимо от стриктното спазване на хигиена преди и по време на процедурата. Те сравняват вземането на решение за инжектиране на филъри с шофирането без колан - само по себе си не представлява риск, но ако настъпи инцидент, шансът да се измъкнеш безнаказано е сравнително малък.
Биофилмът, който може да се развие в резултат от процедурата, е устойчив на антибиотици, но за щастие могат да се вземат превантивни мерки. Сигурна застраховка против възникването на нежелани странични ефекти е инжектирането на антибиотик заедно с филъра, споменава датското изследване.
1. Morten Alhede et al. Bacterial biofilm formation and treatment in soft tissue fillers. Pathogens and Disease, 2014; doi: 10.1111/2049-632X.12139. [Epub ahead of print]
За още подобни статии станете част от Jenite.bg във Facebook!
6 | 3 |