"Ти нали щеше да ги спираш /цигарите/?", питам аз приятелка, с която не съм се виждала от сума ти време. "Спрях ги, напълнях, реших пак да ги почна.", троснато ми отвръща тя.
И не е единствената. Неведнъж съм разговаряла с познати за никотиновите им навици, опитите им да откажат цигарите и последиците от ограниченията. Оказва се, че всички те свързват никотиновия отказ с покачване на килограмите. И с право, според специалистите в областта.
Всъщност действието на никотина върху мозъка оказва влияние за промяната в теглото. Както е известно, веществото достига го мозъка чрез кръвта , където започва да действа на центъра за контрол на глада. В опита си да се откажат от вредния навик обаче, пушачите губят този начин за потискане на своя апетит.
Никотинът е силно пристрастяващ, поради факта, че се свързва с рецептори на повърхността на клетките /заради него се наричат и N-рецептори/.
Статистиката сочи, че бившите пушачи напълняват с близо 5 килограма.
И все пак изборът на живот без тютюнев дим е най-доброто решение, което можете да вземете за здравето си. Няколкото килограма в повече могат да се унищожат, но не и вредата на тютюневия дим над организма. Всички знаем, че съществуват и начини за контролиране на глада, включващи специални дъвки, таблетки или пластири, стига да има желание.
Преди всичко първата крачка е себеосъзнаването, подкрепено от силната и несклонима воля.
36 | 2 |