Когато чуете "семейно жилище”, най-вероятно се сещате за оптималния вариант, с който разполагат българите - дву- или тристаен апартамент в нагъчкан със съседи блок. Ала съществува и друга реалност, в която домът наистина прилича на крепост, а думата "функционалност” не е напъхана в гардероба при всички останали кутии с ненужни вещи.
Проектът на резиденция "Ченека” е създаден от Робърт Харви - архитект, заложил на динамичния, дори на места забавен, дизайн. Той разказва, че реализацията на това начинание е разделена на два етапа.
"Основната сграда трябва да бъде завършена по време на първия етап от строежа. Тя включва най-важните стаи за обитателите ѝ - спални, бани, кухня, трапезария, дневна. Втората фаза включва изграждане на стъклен покрив с басейн отгоре, както и зона за посетителите на семейството - най-често дядовците и бабите”.
Дизайнът на резиденцията не само, че е визуално атрактивен, ами се откроява с практичност на всеки детайл. Паркингът е в непосредствена близост до входа на къщата, а пътеката, по която трябва да се мине, е много красива. Вратите са стъклени - това създава усещане за пространство и близост с природата. Таванът в различните помещения е със специална височина според предназначението на стаята - когато трябва, създава уют, а на други места кара помещението "да диша”.
И като оставим настрана всички тези дизайнерски трикове, които правят къщата толкова специална, на нас ни прилича на охлюв. Не, сериозно - вижте формата ѝ, извивките, дори разположението спрямо двора, което можете да видите на последните картинки, част от оригиналния проект за нея. Резиденцията си я бива, нали?
4 | 0 |