Милена Динкова има интересна професия. Необичайна и вълнуваща, рядко срещана и невъзможна за откриване в сайтовете за работа. Милена е консултант по успешни връзки. Тя провежда семинари, които са в помощ на хората, чувстващи се неуверени в себе си или просто нуждаещи се от професионално мнение по ежедневни за тях въпроси.
Срещнахме се с нея, за да ни разкаже за длъжността си, да ни посъветва как да общуваме с половинката си, както и да ни разкрие какви са тайните на дългата връзка.
От колко време правите семинари, повече професия или призвание са те за Вас?
Семинари правя от 4 години. Доставя ми огромно удоволствие да давам на хората знание, което нито семейството, нито училището предоставя, но което е жизненоважно, ако искаме да успяваме в живота.
Никой не ни учи как да си искаме повече внимание, подкрепа или заплащане. Много хора не знаят как се прави, защото са научени, че трябва да си скромен и да не се самоизтъкваш. Затова, когато животът, както често се случва, ги постави в крайна необходимост да си поискат, те го правят грубо, агресивно и отчаяно. Губят златната среда. Защото, освен това, никой не ни е учил как да приемаме откази и пак да постигаме целите си.
Чувствам се много удовлетворена, когато клиентите ни научат тези и други подобни умения за общуване и като резултат животът им стане много по-лек и щастлив.
Какво представляват курсовете на "Успешни връзки"?
Имаме курсове на различни теми, които помагат да подобрим всички възможни връзки в живота си – тези между любовници и съпрузи, приятели, родители и деца, бизнес партньори, между предлагащите някаква услуга и клиентите им. И най-важното: курсовете ни подобряват и връзката на човека със самия себе си, а оттам тръгват всички възможни успехи в живота.
Защо избрахте да се посветите на тази дейност?
Обичам да работя с хора, това е моята страст. Преди го правех като мениджър в международна компания, а след това реших да се развия, като обучавам хора с цел да им предам моите знания, които да ги превърнат в по-ефективни, по-доволни и по-популярни личности.
Каква идея се крие зад предстоящия семинар "Хармония с мъжа до теб" и кога ще се проведе?
Идеята на семинара е, че има няколко женски умения, които, приложени на практика, автоматично водят до успех с мъжете. Тези умения природата е заложила у всяка дама, но възпитанието и училището са ги потиснали. Това е и причината да има толкова неуспешни връзки в днешно време.
За съжаление, съществото, което минава за доброто момиченце на мама и татко, рядко израства като очарователна, самоуверена и знаеща цената си жена. А мъжете харесват именно такива жени и никога не биха ги напуснали. Семинарът прави така, че дамите да преокрият естествената си женственост, на която мъжете просто не могат да устоят.
Следващият семинар ще се проведе на 28 и 29 април.
Как дамите могат да постигнат хармония с партньора си?
Дамите постигат хармония във връзката си, когато се държат като жени и не се опитват да лидерстват, да командват и да наставляват партньора си. Това не значи да поставят потребностите си на второ място и да не искат нищо от мъжа до себе си. Напротив, това да преоткриеш женствеността си означава да се научиш да получаваш повече от мъжа, да се оставиш да бъдеш обгрижвана повече, да поставяш открито исканията си. Просто не го правиш по детински или по мъжки рязък начин, а зряло и елегантно – както подобава на една истинска дама.
Дайте ни съвет, как можем да се справим с рутината, която, рано или късно, се появява във всяка дълга връзка?
Съветът е прост, но ако се спазва, помага да се избегне най-големият убиец на страстта. Иска ми се всички да запомнят едно много важно правило: връзката се поддържа извън дома. Не че не можете да споделяте много мили моменти, докато прекарвате времето си вкъщи. Но тези мигове у дома няма да са това, което поддържа искрата. Да прекаравате време с приятели, да откривате нови места и хора, да преживявате забавни неща заедно или поотделно – това ще накара романтиката помежду ви да цъфти, независимо колко време минава.
Причината е, че преживяванията извън дома са свежестта, което внасяте във връзката. Те са обновяващи и предотвратяват опасността двамата да станате твърде познати и предсказуеми един за друг.
А как да избегнем малките спорове, които неизменно ни съпътстват?
Конфликтите са неизменна част от всяка връзка и са нормално явление. Двойките, които никога не влизат в конфликт, всъщност са проблемни, защото насъбират неизказан гняв и яд един срещу друг. Затова не бива да се притесняваме, че за някои неща ще сме на различни мнения. Но е важно да можем да приемаме, че партньорът ще ни казва някои неща, които не му харесват и че ние също можем да си признаваме, ако сме подразнени.
Тук изборът на партньор е много важен: трябва да търсим хора, които могат да понасят добре конфликтите – те не изпадат в ярост, ако чуят критика по свой адрес, могат да споделят собствената си критика по достатъчно уважителен начин и не критикуват самоцелно, просто защото това ги кара да се чувстват важни.
Има ли предпазно средство срещу диагнозата "разбито сърце"? И какво да правим, ако вече сме се "разболели"?
За да не страдате от разбито сърце, трябва да внимавате с какъв човек се събирате и освен това вие да бъдете човек, с когото другите да могат да се чувстват комфортно и спокойно.
Понякога, разбира се, се случва да "разбият" сърцето ви. Не се обвинявайте, а просто научете уроците си. Хубаво е в такива моменти да се консултирате с психолог, за да не зациклите в чувството, че сте нежелани, което често съпътства раздялата или отхвърлянето. Ако останете "на едно място", може след това да не сте способни да изградите нова връзка. Не само времето лекува, макар че то също е много важен фактор. Това, което истински е способно да ви отвори вратите за по-добро бъдеще, е израстването ви като личност, която не повтаря една и съща грешка два пъти.
"Отворени" ли са българите към подобни курсове за самоусъвършенстване?
Да, българите са любознателни и интелигентни, което ги прави отворени към този тип израстване. Разбира се, това не важи за всички прослойки. Но в България вече има хора, които не бъркат психология с психиатрия и самоусъвършенстване със социалната неудача и провал.
На Запад отдавна са открили, че това е начинът да надскочиш ограниченията си и да изумиш себе си и другите с успеха, който следва. Затова там подобни курсове и семинари, както и другите типове психологическа работа, са изключително престижни.
Може ли да се каже, че семинарите са подобрена версия на среща с психолог? Какви са разликите и защо да изберем първите?
Семинарите не са подобрена версия на среща с терапевт или психолог консултант. Двете неща са принципно различни – при семинарите се дават повече знания (малко прилича на учебен курс) и се правят групови упражнения, които имитират реалната социална среда. Това помага на участниците да изпробват различен от обичайния им тип поведение, преди да излязат навън и да се чудят: това ново нещо, което искам да направя, няма ли да ми докара куп неприятности.
При индивидуалната психологическа работа се стига в по-голяма дълбочина и в повече детайли. И двете неща си имат своята специфична полза – и своя чар, бих казала, защото хората, които ги ползват като услуга, извличат и немалко удоволствие и често пъти възкликват: "Еврика!" при новите открития, които правят за себе си.
124 | 0 |