Здравецът е навсякъде - по градинки и детски площадки, но малко хора всъщност знаят за неговите полезни свойства. Древните лечители вярвали, че колкото по-силен е ароматът на едно растение, толкова по-подходящо е то в борбата с болестите. Може би именно свежото ухание на здравеца го прави символ на бодрост, здраве и дълголетие.
Разпространено е и поверието, че саксия здравец на прозореца или в спалнята е сигурна гаранция за дълъг и щастлив живот. Смята се, че родината на билката е Източното Средиземноморие, но е разпространен по целия свят. Полезните свойства на растението са навсякъде – в листата, дръжките, цветовете и корените.
Българското наименование на лечебната билка съвсем не е случайно. Коренът на думата идва от "здраве", имено заради лековитите съставки за организма, правейки го неразделна част от народната медицина. Здравецът има силен имунностимулиращ ефект. Подобно на чеъсна той унищожава микробите и вирусите, като действа радиозащитно при радиация.
Листата на билката са най-лековити по време на цъфтежа. Изключително добри са резултатите и при прилагане на корените на растението. Деистват капиляроуспокояващо, противовъзпалително, при сърбящи кожни възпаления и др.
В здравеца се съдържа също рутин – мощен антиоксидант, спомагащ за абсорбирането на витамин С. В българското масло пък съдържанието на герамицин достига 65%.Цветовете на билката се използват и за обагряне на тъкани в син цвят.
Ако тази статия ви е харесала, станете част от страницата на Jenite.bg във Facebook!
13 | 1 |