Обикновени дрехи, преминали през няколко трансформации през миналия век (2-ра част)

Обикновени дрехи, преминали през няколко трансформации през миналия век (2-ра част)

Вчера ви разказахме за трансформацията през годините на някои видове дрехи, които са неизменна част от нашето ежедневие, като дънките, палтата, банските, както и специални дрехи, като сватбените рокли и корсетите.

Тази тема и проследяването на промените на някои от най-популярните видове дрехи са много интересни, затова ще ви разкажем за още някои части от облеклото ни:

Чорапогащници 

Преди 20-те години чорапогащникът се използва само за поддържане на топлината на краката на жените. Но полите станали по-къси, така че прасците станали видими. Това бил първият път в историята, когато жените били озадачени от начина, по който изглеждат чорапогащниците. Поради това били измислени всякакви чорапогащи и били направени от материали като коприна, вълна, памук и вискоза. Те били наистина лъскави и жените използвали пудра, за да ги направят матови.

Към 50-те години на миналия век е изобретен найлонът, така че са направени чорапогащници с различна дебелина. 

През 60-те и 70-те години имало чорапогащи от всякакъв вид. Имало модели и цветове, които да задоволят почти всеки. И през 80-те години жените започнали да носят бежови чорапогащи.

В средата на 2000-те цветните чорапогащници се върнаха за известно време и след това просто така изчезнаха - но не за дълго. Модни списания през 2021 г. вече говорят за цветни чорапогащи, които се завръщат. Отново се появяват не само ярки цветове, но и интересни шарки.

Копринени шалове

Тънките шалове са популярен аксесоар, който жените използват. И въпреки че не са се променили много през последните 100 години, те все още заслужават да бъдат споменати. Всъщност начинът на носене на шаловете се е променил. Например през 20-те години на миналия век жените ги носели на главите си, като краищата им падали по гърба.

В средата на предишния век жените завързвали шаловете под брадичките си или, ако шалът бил достатъчно голям, пресичали краищата и ги слагали на гърба. Жените от висшата класа ги носели така. Това им позволявало да защитят косата си по време на разходка с кола.

През 2000-те копринените шалове се носеха не само като аксесоари за врата, но те също бяха превърнати в горнища. Някои известни личности и дизайнери все още ги носят така днес.

През 2021 г. се препоръчва използването на шалове в прическите, като поставянето им в опашки и плитки. Разбира се, можете да ги носите по класическия начин и пак ще изглеждате страхотно.

Слънчеви очила

Първите очила, които всъщност предпазват очите от UV светлина, се появяват през 1913 г. През 20-те години те стават популярни и филмовите звезди са първите хора, които ги носят. Слънчевите очила се рекламирали като нещо добро както през лятото, така и през зимата. Те били кръгли и останали такива през 30-те години.

През 40-те се появява моделът котешко око, който е много популярен сред жените. През следващото десетилетие формата станала по-остра и се използвала както за очила за корекция на зрението, така и за слънчеви очила.

По-късно формата и цветът на слънчевите очила се развиват бързо: през 60-те се появяват очила с квадратна форма; а през 70-те те се отличавали с големи полупрозрачни лещи. През 90-те модерните хора носели тесни рамки, но толкова се уморили от тях, че през 2000-те хората започнаха да носят гигантски слънчеви очила.

Изглеждаше, че до 2020 г. на дизайнерите няма да им остане с какво да ни изненадат. Но се оказва, че има.

Сутиени

През 20-те години, когато жените най-накрая можели да спрат да носят корсети, те се нуждаели от сутиени, които да ги заменят. Сутиените от онези времена били просто правоъгълни парчета плат. Също така имало модели с повече плат в средата. През 50-те години на миналия век са измислени сутиени с форма на конус, наречени "куршуми". 

През 2000-те бяха популярни полупрозрачните дрехи, както и push-up сутиените. Сутиените, които сега са популярни през 2021 г., напомнят на тези, съществували в началото на ХХ век. В крайна сметка, колкото по-просто, толкова по-добре.

Костюми

Дълго време костюмите се носели само от мъже, но през 30-те години на миналия век известни актриси като Марлене Дитрих, Джоан Кроуфорд и Катрин Хаутън Хепбърн започнали да ги носят. Консервативното общество по онова време не одобрявало този стил, но много жени били уморени да се придържат към стереотипите, затова си купили костюми, които да носят из града.

През 50-те години модата става по-женствена и костюмите се носят от много малко хора. През предишните 2 десетилетия жените носели мъжки костюми, но през 50-те години се появили модели за жени. Например Мерилин Монро носела по-къси панталони в The Seven Year Itch. От 60-те години на миналия век костюмите стават все по-популярни и се разглеждат като елегантни тоалети за работещата жена, а през 80-те много известни бизнес дами носят костюми.

През първите 2 десетилетия на двадесет и първи век видяхме да се появява различен стил. Широките панталони и широките сака замениха по-вталените, елегантно изглеждащи костюми.

Съвременните дизайнери предлагат много различни видове костюми и цветове. 

Станете част от Jenite.bg във Facebook!

Последвайте Jenite.bg в Instagram!

1 0
Харесва ли ви тази статия?
Коментари
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Jenite.bg в мрежата
365 спокойни дни.
Защото всичко е по план!
Вашият персонален
календар.
Към календара
Специални оферти
Реклама от 3Bay