Проблясваща в мрака жарава. Боси крака. Мелодията на тъпана. Усещане за посвещаване в някаква велика тайна...
Нестинарите са съхранили в продължение на толкова столетия нещо, което все по-малко успява да оцелее в наши дни – традиции на хиляди години и тайнството на мистичните ритуали.
Не, тук не става дума за танцьорите, които играят върху жарава за туристите по Черноморието. Говорим за поредицата от обреди, песни, танци, шествия, специални стъпки, изпълнявани в странджанските села от потомствени нестинари. Макар да са правени много проучвания, и до днес много от тайните на нестинарството остават скрити за непосветените.
Нестинарството не е просто танц върху жарава. То е цяла система от вярвания, която се движи по нестинарския календар. През годината нестинарката прави предсказания за бъдещето, извършва серия от мистични действия, а в деня на Св.св. Константин и Елена настъпва кулминацията.
Празникът на двамата светии се чества по стар стил в този край на страната - на 3 срещу 4 юни. Макар да сме свикнали да мислим за нестинарките в женски род, за нестинарството няма значение полът - и мъже, и жени могат да изпълнят танца. Един обаче е главният нестинар (или нестинарка) – този, който държи в ръцете си иконата на Свети Константин, изпада в транс и влиза във връзка със светеца. Единствено главният нестинар може да предаде въпросите на хората на светеца, както и да получи отговорите.
Нестинарството е застрашено от изчезване. Днес последните останали нестинарски села се намират в Странджа - Граматиково, Сливарово, Българи, Кости и Кондолово. Всяка година техните жители, които са все по-малобройни, потеглят в тържествено шествие до считания за свещен извор Голямата аязма в Странджа. Това се случва сутринта на 3 юни. Самият танц се играе вечерта, след залез. Вечерта завършва с нестинарското хоро – специални стъпки, които се изпълняват около жаравата.
Смята се, че нестинарството съществува от времето на траките. Преди повече от две хилядолетия тракийските царе, които били и върховни жреци, единствени имали право да встъпват в контакт с боговете, да отправят към тях молби и питания, а след смъртта си да се обожествяват. Преди да влезе в свещеното място, царят-жрец танцувал заедно с най-приближените си аристократи, но само той играел върху жаравата на огъня.
Отглас от тракийските ритуали присъства и в днешния танц. По-късно с навлизането на християнството ритуалът приема част от символите на новата религия. Така или иначе нестинарството никога не е признато от църквата, като в определени моменти дори е било преследвано.
В случай че искате да видите автентични нестинарски танци, трябва да бъдете в село Българи на 3 юни.
За да се потопите в традицията на нестинарството, включително и през погледа на един чужденец, участвайте в нашата игра и може да спечелите романа "Нестинарка" на Бистра Спасова (изд. "Изток-Запад")!
Само сега имате възможност да опознаете мистиката на нестинарските танци, за да се потопите във вълнуващия свят на традициите. Jenite.bg и издателство "Изток-Запад" организираме игра, в която 7 човека ще получат като награда по едно копие на романа "Нестинарка" на Бистра Спасова.
За да участвате, трябва само да:
1. Харесате статията чрез Facebook профила си.
2. Споделите под статията като коментар през Facebook профила си отговор на следния въпрос:
Кой български обичай бихте показали на приятел чужденец?
Имената на печелившите ще изтеглим чрез томбола на 9 юни 2014 г. Те ще бъдат обявени в Jenite.bg, както и във Facebook страницата ни. Желаем късмет на всички участници!
21 | 0 |