"Здравето е най-важно!" - все това повтаряме, но за съжаление, не всички правим необходимото, за да бъдем здрави. Или, ако не друго, то поне да се излекуваме, преди да е станало късно. Оправдаваме се, че нямаме време. А понякога просто се страхуваме да отидем на лекар и предпочитаме да живеем в "блажено незнание".
Когато говорим за здравословно състояние обаче, незнанието никога не е блажено. Напротив, то може да се окаже пагубно, ако не се предприемат необходимите мерки на време. Затова ви призоваваме: жени, бъдете отговорни към себе си и направете всяко от изброените тук изследвания тази година!
1. Мамограма
Това е най-ефективният метод за откриване на рак на гърдата, още преди да бъде забелязана обезпокоителна бучка. А ранното установяване на заболяването, от своя страна, е ключов момент за успешното му лекуване. Статистиките сочат, че само в България над 3500 жени се диагностицират годишно с опасния тумор. А процентът на онези, които успяват да се преборят с него, зависи до голяма степен от грижите на самите нас да следим състоянието на гърдите си.
2. Цитонамазка
След като навършите 21-вата си година, независимо какъв полов живот водите, трябва редовно да изисквате такова изследване от гинеколога си. Цитонамазката е от първостепенна важност, също както мамограмата, тъй като помага за навременното диагностициране на рак на маточната шийка. Според проучване, нашата страна е на първо място в Европа по смъртност от това заболяване.
3. Кожен преглед
Мнозина не се е и сещат да се притесняват от рак на кожата. Статистиките обаче показват, че по света почти всеки час един човек умира от меланома. Това, което можем да направим за евентуалното му ранно диагностициране, е веднъж месечно цялостно да се проверяваме за новопоявили се, или подозрително изглеждащи бенки. Прегледът при дерматолог всяка година също е повече от препоръчителен.
4. Очен преглед
Жените са предразположени към проблеми със зрението в по-голяма степен от силните си половинки. Ако носите очила или лещи, проверявайте веднъж годишно дали нямате промени в диоптрите. Така можете да си спестите доста главоболия - в буквалния и преносния смисъл на думата.
5. Посещение при зъболекаря
Страх-нестрах, и с този човек е добре да се виждате веднъж годишно. Освен, че ще се погрижи за кариесите ви, преди да са се превърнали в нещо доста по-неприятно, той трябва и да провери венците ви за възпаления. Това е много важно, тъй като въпросните могат да благоприятстват развитието на сърдечно заболяване или диабет.
6. Кръвни изследвания
Ако отдавна не сте измервали нивата на холестерол в организма си, може би е време да го направите. След което повтаряйте процедурата през минимум 5 години. След навършване на 40, това изследване също трябва да стане ежегодно, както и проверката на състоянието на кръвната захар.
7. Аудиограма
Доскоро се смяташе за достатъчно човек да си започне редовно да си прави такива изследвания чак, след като навърши 50. Но ако редовно се разхождате с малки слушалчици в ушите и усилена докрай музика, ви съветваме да не подминавате и този кабинет в поликлиниката.
8. Изследване на ТSH
Тази грижа веднъж годишно също може да се отложи за 50+, освен ако не проявявате характерните симптоми преди това. Студено ви е, чувствате се изморени, запечени сте, наддавате - всичко това може да е признак за понижена функция на щитовидната жлеза. Случва се при около 10% от жените. Диагностицира се чрез кръвен тест, който измерва нивото на тиреостимулиращия хормон (TSH).
9. Колоноскопия
Хората, навършили 50, трябва задължително да си направят такова изследване и след това да го повтарят на всеки 10 години, макар да е неприятно. През ректума в дебелото черво се въвежда фиброоптичен апарат. Но колкото и ужасно да ви звучи, трябва да прибегнете до колоноскопия още по-рано, ако в семейството ви е имало случаи на заболявания от рак на дебелото черво, или ако забележите неестествени кръвотечения и други странни промени при ходене до тоалетната.
Ако този материал ви се е сторил полезен, присъединете се към Jenite.bg във фейсбук!
133 | 0 |