За да спазва ефективна и здравословна диета, човек не е задължително да бъде дипломиран диетолог. Въпреки това не е никак лошо да се осведомяване за някои по-основни неща относно храната, която ядем, за да не се налага да звъним на доктора или да търсим интернет всеки път, когато седнем в ресторант.
За да помогнем на онези от вас, които искат да понаучат това-онова за мазнините, изготвихме малък списък с различните видове и храните, в които те се съдържат.
Мононенаситени мазнини
Тип мазнини: мононенаситени масла
Източници: маслини, фъстъци, рапично масло
Ползи за здравето: редуцира "лошия" холестерол
Тип мазнини: масла от ядки
Източници: бадеми, кашу, орехи, шам фъстък, лешници, макадамия
Ползи за здравето: добър източник на протеини, фибри и полифеноли (клас фитохимикали, които показват добри резултати в превенцията срещу рак и сърдечни заболявания)
Тип мазнини: плодови
Източници: авокадо и маслини
Ползи за здравето: страхотен източник на витамин Е, който бори сърдечни болести. Също има съдържание на фибри и лутеин – фитохимикал, който се смята, че предпазва от някои очни болести идващи с възрастта.
Полиненаситени мазнини
Тип мазнини: Омега-3 мастни киселини
Източници: мазна риба, като – сьомга, скумрия, ленено семе и орехи
Ползи за здравето: мазнините в рибата ни снабдяват с полезни протеини и редуцират риска от сърдечно-съдови заболявания. Лененото семе е пълно с фибри, има обещаващ потенциал в борбата с рака и намалява нивата на холестерола. Орехите предпазват сърцето.
Тип мазнини: полиненаситени мазнини
Източници: царевично олио, соево масло/олио
Ползи за здравето: спомага в редуцирането на "лошият" холестерол
Наситени мазнини
Препоръчителни количества: експерти съветват да намалим приема на наситени мазнини до 10% от общия дневен прием на калории.
Източници: животински продукти, като – месо, млечни продукти, масло.
Рискове за здравето: запушване на артериите
За трансмазнините може да прочетете тук.
1 | 0 |