Будител е "човек, който през целия си живот активно популяризира и извежда в приоритет знанието за националната история и правилната употреба на майчиния език, както и преклонението към родната култура и национален дух".
Нека не мислим, че да си спомним за него един път в годината е достатъчно. Нека повярваме, че съвременната епоха също може да роди будители. И нека наистина се събудим.
С тази цел, колегите ни от iNews.bg са задали по пет "събуждащи" въпроса на някои популярни българи, които можем да определим като съвременни будители, или за които 1 ноември не е просто поредната дата в календара. Избрахме да ви представим мненията на:
Йордан Йовчев, един от най-любимите спортисти на България
Избройте трима будители...
Васил Левски, Христо Ботев, Георги Сава Раковски.
Може ли съвременната епоха да роди будители?
Дали може? Не знам, предполагам, но защо да не може? Всичко е възможно.
От какво трябва да се събудят българите?
Аз мисля, че българите сме буден народ, така че не знам от какво трябва да се събудим. По принцип сме будни, всеки се развива в своята сфера. Специално с будността не мисля, че имаме проблем.
Вас лично какво Ви държи буден?
Всичко това, което се случва около мен. Но кафето ми помага най-много, да ви кажа.
Докога кебапчето ще е по-важно от културата?
Кебапчето ли? Зависи кой как го възприема. Без култура не може да има и кебапчета, така че не знам дали е по-важно. Кой казва, че е по-важно? Аз не мисля, че е така, а и малко хора мислят така за кебапчето.
Интелигентната и красива Юлияна Дончева
Избройте трима будители...
Много са будителите в българската история и три имена са прекалено малко. И все пак - Паисий Хилендарски, Васил Левски, Христо Ботев.
Може ли съвременната епоха да роди будители?
Само от разстоянието на времето можем да преценим ролята на кой наш съвременник е будителска, но смятам, че поколенията след нас ще оценят като будители имена като Радичков, Левчев, Хайтов.
От какво трябва да се събудят българите?
Българите трябва да се събудим от апатията, да се отърсим от усещането, че от нас нищо не зависи, да поощрим националното си самочувствие и отговорност.
Вас лично какво Ви държи будна?
Младите хора на България, които печелят световни награди навън, събуждат моя оптимизъм и ме карат да вярвам, че не всичко още е загубено.
Докога кебапчето ще е по-важно от културата?
Докато ни управляват политици, които откровено определят себе си като "прости", няма как културата да е приоритет. За тях досега културата се изчерпва само с общи снимки със звезди и толкова...
Медийният експерт доц. Георги Лозанов
Избройте трима будители...
Теди Москов, Георги Господинов, Владимир Пенев. Като цяло доста трудно използвам понятието "будители", защото то тръгва от представата за един "заспал" народ, а не е хубаво никой народ, особено българският, да се нарича "заспал". Обикновено свързваме будителите с представата за едни отминали величествени времена, подценявайки съвременната епоха. Трябва да търсим будители и в настоящето.
Може ли съвременната епоха да роди будители?
Да. Съвременната интерактивна епоха е далеч от представата за една общност, която стои пред празна дъска и отделни личности, натоварени със задачата, така да се каже, да "събудят" просветените. Съвременният човек е медиен човек, който получава много информация, сред която има и значителна доза "боклук", но и много ценни знания.
От какво трябва да се събудят българите?
От склонността да подценяват в името на миналото. Българинът трябва събуди индивидуалните си самочувствие и самооценка, за сметка на колективните. Човек се събужда най-добре, когато сутрин стане и застане пред огледалото. Тогава той е будител сам за себе си, което ми се струва най-честно.
Вас лично какво Ви държи буден?
Преди всичко моето любопитство – към всичко, ставащо наоколо, независимо дали в политическо, в културно или в друго отношение. Аз често се разхождам из София, моя роден град, и я разглеждам, сякаш за първи път стъпвам там. Нагласата да търся непознати визии на познатото. Освен това, вярвам в българските каузи; харесва ми възвишената меланхолия на гражданските инициативи, в които хората продължават да влагат много, въпреки, че те рядко имат успех.
Докога кебапчето ще е по-важно от културата?
Докато не стане част от нея. Знаете ли колко трудно е да се намери истинско българско кебапче като в моето детство? За да яде такова, човек трябва да има висока кулинарна култура, част от цялостното му културно самосъзнание. Кебапчето ще стане по-важно от културата, когато във всяка втора кръчма започнат да се предлагат хубави български кебапчета.
Разсъжденията по тези въпроси на Калин Терзийски, Драга Сапаревска, сценаристът Георги Иванов и други будни българи на XXI век можете да прочетете в обширния материал на iNews.bg
7 | 1 |