Прието е, че в днешно време, особено в европейските държави, половете са равнопоставени. Счита се, че трудът и професионализмът им се оценяват еднакво, без предразсъдъци.
Изглежда, че всичко това е само на теория. Защото според Европейската статистическа служба, цитирана от колегите ни от Econ.bg, разликата в заплащането на мъжете и жените в Европейския съюз е много осезаема.
Дисбалансът, разбира се, е в полза на мъжете. Най-голяма разлика в заплащането се отчита в Естония, като там силният пол получава с 27% по-висока заплата. Най-малко е разминаването в Словения, като там мъжете са по-облагодетелствани само с 2%.
България също попада сред страните, в които женският труд се оценява по-ниско. У нас заплатите на дамите са с 12% по-ниски от тези на мъжете.
Статистиката казва още, че разликата в заплащането между мъже и жени е най-малка при работещите до 25 години. В България обаче сме извън това правило и при нас то важи за работещите над 65 години. По същия начин се процедира и в Румъния.
Според анализа, значителният дисбаланс в оценяването на труда е по-сериозен в частния сектор. Това обаче съвсем не изключва и държавните предприятия, в някои от които се наблюдават подобни разлики.
Не са посочени официални причини, според които жените да получават по-ниски възнаграждения. Допускаме, че работодателите отчитат евентуалното майчинство, което явно е сериозен проблем за кариерното развитие. Какво друго обаче би ги накарало да подценяват труда на нежния пол, можем само да гадаем.
Още полезни материали от Econ.bg:
Държавата, която забранява жените да карат колело
Жените и момичетата - най-засегнати от кризата
6 традиции от света, които у нас се считат за особено странни
3 | 0 |