"Лайф коуч" е една от онези хубави и "чисто български" думи, чиято дефиниция се нуждае от допълнително разясняване. Понятието си няма конкретен нашенски еквивалент, затова и ползваме английския термин.
Буквално, длъжността се превежда като "треньор за живота". Специалист, който помага на хората да открият липсващото звено в развитието си, мотивира ги да се изправят срещу страховете си, дава им сила да продължат напред.
Искахме да разберем повече за тази необичайна професия, затова се срещнахме с човек, който я практикува.
Ева Кулева започва да се интересува от психология още в 6-7 клас и книгите на и за Фройд са първите, които я въвеждат в необятната материя. По-късно обаче започва да се занимава с маркетинг и реклама, на които посвещава 10 години от живота си. Споделя, че освен от психология, личностно развитие и реклама, се интересува от кино и отделя много време, за да пътува по света и да го опознава.
Какво представлява професията Life Coach?
Работата ми е да вдъхновявам клиентите си да намерят баланса и радостта в живота си. Правя го, като им помагам да дефинират целите си в личния и професионалния живот, както и тяхната собствена стратегия за постигането им. Житейските амбиции са индивидуални и са свързани с това, което ни кара да се чувстваме спокойни и удовлетворени. Това, което придава смисъл на живота ни.
Коучингът се основава на вярването, че всеки човек разполага с необходимите ресурси да постигне целите си. Затова коучът не дава съвети, нито отговори, а помага да намериш своите отговори.
Две са предпоставките за успешен коучинг - искреност и желание за промяна. Успехът на коучинга зависи от готовността на клиента да поема рискове и да опитва нови подходи за постигане на целите си.
Има ли други хора в България, които практикуват това?
Доколкото ми е известно, лайф коучовете в България са много малко. Има такива, които правят бизнес коучинг, кариерен коучинг, екзекютив коучинг и други. Като се има предвид, че коучинг индустрията е втората най-бързо развиваща се индустрия в света, след информационните технологии, предполагам, че скоро и в България ще има повече представители на професията.
Какво образование трябва да има човек, за да се занимава професионално с life coaching?
Има различни начини за усвояване на коучинг знания и умения. Има редица книги за самообучение, както и организации, които предлагат курсове и сертифициране. За да бъдеш успешен коуч обаче, са необходими познания по психология, практически опит и работа върху себе си.
Защо избрахте да се посветите на тази професия?
Защото тя придава смисъл на съществуването ми. Вдъхновява ме да създавам живота, който искам и по този начин вдъхновявам и другите около мен да го правят. Коучингът е като мощна търсачка, която ти помага да разбереш какво искаш от живота и как да го постигнеш.
Кой се нуждае от life coaching?
Всеки човек, който иска да промени нещо в живота си и не успява да го направи сам, има нужда от подкрепа. И най-добрият коуч има нужда от коуч, който да му помогне да се погледне отстрани и да опознае себе си по-добре.
Как протича една сесия, за какво си говорите с клиентите?
Коучинг сесията е целенасочен разговор, по време на който аз задавам въпроси и клиентът отговаря. Говорим си за моделите му на поведение, за вярванията, които го спират да предприеме определени действия, за алтернативите, които има, за мотивацията му.
Първата сесия при мен винаги е безплатна. Тя трае около час и може да се проведе лице в лице в кабинета ми или през Skype. Нейната цел е да разбера какви са нуждите на клиента, дали има вече определена цел или цели, за чието постигане иска да работим, или има нужда да бъдат формулирани такива цели. Обикновено се обсъждат сфери като работа, семейство, личностно развитие и т.н. Говорим само за това, за което клиентът иска да говори.
На следващите сесии приоритизираме ценности, идентифицираме ограничаващи вярвания, изследваме дали целите са в съгласие с ценностите и т.н. Всяка сесия завършва с набелязване на конкретно действие, което клиентът няма търпение да предприеме и което ще го доближи до целта му.
Кога човек осъзнава, че има нужда от друг човек, който да му помогне да осмисли живота си?
Много често в живота си повтаряме един и същ модел на поведение, който води до едни и същи резултати. Когато не сме доволни от тези резултати, е необходимо да променим нещо в действията си. Някои хора осъзнават това след няколко цикъла на "проба и грешка" и съумяват сами да опитат нов подход на поведение. Други цял живот повтарят едни и същи "грешки" и търсят причината извън себе си - в държавата, другите, партньора. А има и хора, които са готови да погледнат навътре в себе си и да получат подкрепа в този нелек процес. Точно те се обръщат към мен.
Каква е разликата между Вас и психолозите?
Ще посоча няколко основни разлики между персоналния коучинг и психотерапията. При психотерапията погледът е насочен предимно назад към миналото и е фокусиран върху проблеми и причините за тяхното възникване. При коучингът се анализира настоящето с поглед към бъдещето и фокусът е не причината за проблема, а алтернативите за неговото решаване. Психотерапията е предимно монолог от страна на клиента, при коучингът има диалог. И най-важната разлика – целта на коучинга е промяна в поведението, т.е. предприемане на конкретни действия в определен срок, които ще доведат до реална промяна в живота на клиента.
Ако можете да помогнете онлайн на нашите читатели, какво бихте им казали?
Мога да споделя какво ми помага на мен да се чувствам добре. Имам няколко принципа, от които се ръководя.
Вярвам, че единственият начин да променим нещо или някого е като променим себе си. Затова наблюдавам собствените си реакции, думи и поведение, които провокират или привличат хора и ситуации в живота ми.
Вярвам, че ако всеки се грижи за собственото си щастие, т.е. удовлетворява нуждите и желанията си, без да пречи на другите, можем всички да бъдем щастливи. Затова се опитвам да правя само това, което искам и да споделям желанията и нуждите си.
Вярвам, че оценката, която даваме сами на себе си, определя успеха ни във всяка сфера на нашия живот. Затова се опитвам да оценявам високо себе си, като се поздравявам за опитите, които правя, вместо да се критикувам за грешките.
Вярвам, че всички се нуждаем най-много от любов, разбиране и подкрепа. Това ми помага да изпитвам състрадание към себе си и към другите и да имам позитивна нагласа към света.
131 | 10 |