Във всяка една организация, във всяка една работна структура, служителите имат своите администрирани и в същото време социални роли. А лидерството е един от онези феномени, които са изключително интересни за наблюдение. Често мениджърът и лидерът в организацията обаче не са едно и също лице, противно на установените убеждения.
Как се става успешен лидер или човек просто се ражда такъв? Личностна черта или поведение, което се научава? Кои са неизвестните във формулата за ефективното ръководство? Това са въпросите по отношение на лидерството, които дълго време вълнуват учените. Отговорът обаче е някъде по средата.
Няма как да бъдете успешен лидер, ако не притежавате определени "черти", както ги наричат психолозите. Трябва да се отличавате с енергичност и упоритост за постигане на поставените работни цели, да сте инициативни и уверени в себе си, да умеете да поемате преценен риск и да структурирате социалните отношения. Означава ли обаче, че ако притежавате тези качества, ще бъдете добри лидери? Съвсем не.
Едно от най-важните условия е да имате реална представа за всички права и отговорности, с които са свързани лидерските функции. Да имате желание да работите както за организацията, така и за развитието и добруването на хората в нея. Да постигате резултати чрез хората, с които работите, а не въпреки тях. Удовлетворените от труда си, щастливите работници се отплащат на своята организация. Текучеството (отсъствието от работа) също намалява. Важно е умението да задържате хората, но не защото ги е страх да не останат без доходи, а защото виждат в организацията възможност да се развиват и да реализират личните си цели чрез работата си. От значение е и гъвкавостта, способността да се признават грешките. Ролята на диктатор при някои мениджъри е в услуга на изпълнението на задачите тук, сега и веднага, но не и в дългосрочен план. Формалният и неформалният лидер в случая със сигурност няма да са едно и също лице.
Формулата на лидерството има много зависими и независими променливи, специфично за всяка организация и работна среда. Споменатите по-горе черти и умения обаче са представителни за успешното управление и открояване на фона на тълпата.
26 | 0 |