Зачервяването, сърбежът и паренето са често срещани симптоми, когато имате проблемна кожа. Ако се появи някой от изброените, не трябва да го пренебрегвате, а да вземете мерки. Всеки от тези симптоми може да е причинител на кожна алергия или вид дерматит.
Решихме да съберем най-големите дразнители - от дрехите до козметиката, за да ви дадем съвети как да се справяте с тях или да ги избягвате.
Дрехите
3% от възрастните страдат от атопичен дерматит - т.нар. екзема, която обикновено се получава от вълна или други груби тъкани. Най-добрият начин да се избегне това заболяване е като се придържате към материи като памук и полиестер.
Дори когато самата тъкан не предизвиква дразнене, багрилата и други химически вещества, използвани при обработката й, могат да ви причинят неприятности. Ако имате чувствителна кожа, трябва да избягвате всякакви тъкани, които съхнат бавно и не са дишащи.
Сапунът
Сърбежът и сухата кожа могат да бъдат резултат от миенето на ръцете с твърде агресивни препарати. Сапунът е един от най-честите кожни дразнители. Без значение дали реакцията е причинена от аромати и оцветители, или перете често на ръка, кожата ви се изсушава.
Докато миете ръцете си, унищожавате естествения хидробаланс на кожата. За да се справите с този проблем, измивайте ръцете си старателно. Другият вариант е да потърсите сапун, който да е подходящ за нея.
Различните аромати
Без значение дали са в парфюма ви, или в омекотителя, ароматите могат да бъдат сериозни причинители на кожни алергии. Ако получите алергична реакция, е добре да се свържете с дерматолог, който да направи нужните изследвания.
Проблемът тук е, че ако имате непоносимост към определен аромат и той е често използван в козметиката или перилните препарати, ще трябва да се откажете от тях завинаги. Все пак това е за предпочитане пред опасността от възпалена и сърбяща кожа.
Кремовете за лице
Когато става въпрос за кремовете за лице - един от най-честите кожни дразнители - трябва да обърнете сериозно внимание. Ябълчената и гликоловата киселина, които се използват в много кремове, могат да причинят временен дискомфорт и зачервяване на кожата.
Други обезпокоителни съставки в кремовете включват парабени и аскорбинова киселина. Проблемът идва, когато към дискомфорта и зачервяването се прибави и паренето.
Слънцезащитните кремове
Всички знаем, че слънцето вреди на кожата ни и я състарява, затова се налага да използваме слънцезащитни кремове. Проблемът, който се появява при тяхното използване обаче, се нарича пара-аминобензоена киселина.
Тя е тази, към която можем да проявите чувствителност и в комбинация със слънцето да си докараме големи ядове. Съветът от нас е да избягвате кремове с тази съставка и да купувате такива без нея. Така ще се предпазите ефикасно и от слънцето, и от слънцезащитните кремове.
Козметичните консерванти
Ако ароматите в козметиката и парфюмите не ви носят неприятности, то тогава идва ред на консервантите. Те са едни от най-честите дразнителите на кожата. Различните добавки често стават причина за обриви и сърбежи.
За щастие, съхраняването на определената козметика в хладилника, е начинът по-който да избегнете проблеми с консервантите. Така ще намалим риска при използването им.
За още полезни съвети станете част от Jenite.bg във Facebook!
2 | 2 |