Няма по-могъща движеща сила от суетата. Склонни сме да извършим и немислимото, само и само да се доближим дори с крачка до бленувания външен вид или да превъзмогнем някой свой личен комплекс. Основната ни грешка е, че се омайваме от обещаващите резултати на всяка нова диета и изоставяме логиката на трезвата мисъл, щом си представим, че може би този път ще успеем да се поберем в джинсите си от преди три години.
Естествено, в никакъв случай не осъждаме мотивацията на начинаещия диетуващ. Подкрепяме я с две ръце, стига хранителният режим, който сте избрали, да бъде медицински обоснован и съобразен със състоянието на организма ви.
Вече целят свят е наясно, че не съществува магическо хапче, което да убие излишните килограми. Или поне не по здравословен начин. Но сякаш все още съществуват много хора, които забравят какво точно представлява отслабването, а именно - постигането на отрицателен калориен баланс. Да изразходваме повече енергия, отколкото приемаме. Това може да се случи по всевъзможни начини, благодарение на засилената активност или разумното хранене. А най-добре, чрез двете заедно.
Тъй като знаем колко податливи сме ние, жените, на всякакви модерни диети, които ни обещават бързо отслабване, решихме да съставим списък на някои от най-вредните от тях. Те претърпяха своя бум по цял свят, но в последствие здравословната им репутация бе разбита на пух и прах от диетолозите. Сигурни сме, че ако досега не сте ги изпробвали, то поне сте чували за тях.
Диетата на Пиер Дюкан, по която луднаха милиони хора, и дори знаменитости като Дженифър Лопес и Жизел Бюндхен се осмелиха да изпробват, се оказа истинска "бомба със закъснител” за организма.
Нисковъглехидратното хранене, което предлага Дюкан, изключва напълно приема на мазнини и въглехидрати, наблягайки най-вече на протеинови храни. Отслабването при тази диета със сигурност е възможно, но то върви ръка за ръка с други, далеч по-неприятни здравни последици.
През изминалата година френският диетолог Жан-Мишел Коен застана твърдо против Дюкан и заяви, че идеите му могат да доведат до сериозно покачване на холестерола, сърдечно-съдови проблеми и рак на гърдата при диетуващите. Самият Дюкан реши да защити честта си и съди Коен за клевета, искайки 15 000 евро обезщетение за нанесените му обиди. Уви, съдът и медиците бяха единодушни, че диетата на Дюкан наистина крие сериозни здравословни рискове и признаха тезата на Коен за истина.
С убедителните думи на толкова авторитетни личности, славната репутация на френската диета остава в историята като много добър опит за печелба в замяна на човешкото здраве.
Според Британската асоциация по диети, която изготви списък на най-вредните хранителни режими за 2011 година, системата на Дюкан печели златната позиция.
На второ място е поставена алкохолната диета, която нашумя изключително много на Острова. За щастие славата на "алкорексията" все още не е достигнала родните земи, но не изключваме и това да се случи съвсем скоро.
Алкохолната диета е създадена от бившето гадже на Лейди Гага - Люк Карл, който се изявява активно като промоутър и мениджър в светските среди на Ню Йорк. Господинът е отслабнал по доста шантав начин и е решил да издаде цяла книга по темата, а защо не и да спечели някой долар с идеята си. Четивото се казва The Drunk Diet: How I Lost 40 Pounds… Wasted ("Пиянската диета: Как свалих 18 килограма... пиян") и излезе на пазара през март месец тази година.
Режимът на Люк влючва пиянски вечеринки, завършващи с огромен сандвич в малките часове на нощта. Приетите калории се изразходват със сутрешен джогинг, а след това следват здравословна закуска и качествен сън. Всичко се спазва в този ред, а ние се чудим колко луд трябва да си, за да решиш да отслабваш по този изтезаващ организма начин.
Следващата налудничава диета, която си спечели милиони последователи по света и едни звезден почитател в лицето на Рийз Уидърспуун, е тази с приема на бебешки храни. Този странен хранителен режим се основава на приема на много малко калории, около 100 на хранене - точно толкова, от колкото се нуждае едно малко бебе. Хранителните нужди на възрастните обаче, са различни. Трябват ни минимум 1200 калории дневно, за да функционира организма ни правилно. С прости сметки разбираме, че бебешката диета може да шокира немислимо тялото и да доведе до драстично забавяне на метаболизма.
Отново ще споменем Британската асоциация по диети, защото са успели да ни дадат много логично обяснение защо храненето според кръвната група не е препоръчително.
Популярният хранителен режим на известния натуропат д-р Питър Д'Адамо от 1996 година се радва на небивал успех и до днес. Идеята на диетата му се базира на твърдението, че представителите на различните кръвни групи - 0, A, B, и AB, трябва да забравят напълно за определени храни.
Например хората, в чиито вени тече кръв от група В, не бива да приемат пилешки продукти, домати, царевица, бадеми и сусам. Според един друг диетолог обаче целенасоченото избягване на тези храни няма да повлияе над теглото на представителите на тази кръвна група. Майо Клиник е убеден, че този режим е пълна измислица и ще лиши тялото от важни хранителни нужди.
Проблемът при диетата според кръвната група е, че проучванията, които е изготвил Д'Адамо не се базират на научни данни и все още няма реални доказателства, че именно този хранителен план води до желаните резултати. След като не съществува научно обоснование, липсва и логична причина да решим да отслабваме именно по този начин.
35 | 3 |