През този месец, който посветихме на здравна тематика, установихме колко крехко може да бъде човешкото тяло. Открихме също, че като жени сме предразположени към редица заболявания, които са си наша запазена марка - рак на маточната шийка или на гърдата, гуша, различни повече или по-малко сериозни полово предавани болести. Не ви ги припомняме, за да ви плашим, а за да апелираме, за пореден път, да не подценявате редовните профилактични прегледи. Защото, както обичаме да казваме, всичко, открито навреме, се лекува.
Днес отново ще ви разкажем за едно заболяване, присъщо единствено на нежния пол. Както знаете, яйчниците служат за нормалното хормонално функциониране на организма. В тях се съдържат яйцеклетките, като на всеки 28 дни една от тях се отделя, за да бъде оплодена и ако това не се случи, идва ред на менструацията.
Затова и яйчниците, като всеки друг орган, са особено важни за здравето на всяка жена. Все повече дами обаче страдат от кисти на яйчниците. Всъщност те представляват образувания, пълни с течност, които се появяват, логично, върху яйчниците. Могат да бъдат открити с ехограф.
Различават се два основни вида: функционални и органични.
Функционалните също се делят на два вида, фолекуларни и лутеинови, в зависимост от начина им на образуване. За тях е важно да се знае, че не са опасни и повечето пъти организмът сам ги изхвърля. Възможно е обаче това да не се случи, те да започнат да нарастват и да притискат други органи. Вследствие на това се появяват различни неразположения у жената, като например повръщане и болка. Ако диаметърът на образуванието достигне размер, по-голям от 6-7 сантиметра, следва медикаментозно лечение или оперативна намеса. Счита се, че противозачатъчните таблетки предпазват тялото от появата на кисти.
Органичните кисти са по-опасни. Тъй като е възможно да доведат до рак, тяхното отсраняване е задължително. Докато нарастват, те притискат червата или пикочния мехур, което може да предизвика сериозен вътрешен кръвоизлив.
Необичайни видове кисти са и т.нар. шоколадова и дермоидна. Първата е проява на заболяването ендометриоза, а лечението е оперативно и медикаментозно. Необичайното ѝ име идва от цвета на течността, която се съдържа в нея, наподобяваща течен шоколад.
Дермоидната киста пък съдържа косми, мастна тъкан или дори зъби. Тя също изисква оперативна намеса.
Смята се, че появата на кисти се предизвиква от нестабилното емоционално състояние на жената. Хипофизната жлеза контролира яйчниците, т.е. ако дамата е нервна, уплашена или притеснена е възможно това да доведе до образуванията.
Симптомите, както при редица други заболявания, са твърде общи. Болки в корема, променлива менструация, силно бяло течение с кървав цвят са едни от първите индикации за наличието на киста. По Закона на Мърфи обаче е възможно организмът да функционира напълно нормално, докато кистата нараства бавно, но сигурно.
Статистиката, цитирана от здравните портали у нас, сочи, че 17 на 100 000 жени заболяват от рак на яйчника. Вероятността се увеличава с напредването на възрастта или наличието на болен по пряка семейна линия. Т.е. ако майка или сестра има злокачественото заболяване, то за най-близките им жени рискът нараства три пъти.
Отново ви призоваваме да обръщате внимание на промените в тялото си, да се стараете да водите здравословен начин на живот и често да посещавате личния си лекар. Не подценявайте неразположенията си и недейте да се ръководите от максимата, че "ще ви мине". По-добре да се прегледате и да ви няма нищо, отколкото да рискувате здравето си, пренебрегвайки срещата с медицинско лице.
37 | 5 |