Невероятен е фактът, че вече можем да се запознаем с бебето, още докато то не е напуснало утробата. Но необходимо ли е тези прегледи да се извършват всеки месец, че и по-често?
Верният отговор на този въпрос е "Не". Дори при рискова бременност допълнителните прегледи с ехограф, които се полагат на бъдещата майка, са с два повече. Тук може би някои от вас ще обвинят здравната ни система в незаинтересованост и безхаберие, но не прибързвайте.
Какво представлява ултразвукът?
На разбираем език това са звукови вълни, които проникват през коремната стена и тази на матката и, достигайки плода, се отразяват обратно, като така ние виждаме образ.
Безвреден ли е?
В медицинските среди няма абсолютно единодушно становище по този въпрос. Факт е, че и рентгенът е считан за безвреден при откриването си. Факт е и, че бебетата се раждат здрави, въпреки прегледите с ултразвук, които са им били правени. И все пак това е апаратура. Високочестотните вълни достигат до човечето и буквално разтрисат света му. То ги усеща и те му създават дискомфорт. И, ако към момента се смята, че стресът е в основата на всички болести, то помислете – трябва ли да започваме с него още от утробата?
Именно заради това от здравната каса отпускат три прегледа с ехограф, които са напълно достатъчни за проследяване на цялата бременност, ако тя е нормална и протича без усложнения.
Първи преглед
Препоръчително е да се направи в 6-7 гестационна седмица. Или около 15 дни след закъснението на менструацията. Тестът за бременност вече е дал положителен резултат и повечето бъдещи майки нетърпеливо си записват час за преглед, за да се установи дали бъдещото съкровище наистина е вече на мястото си. Ако обаче поемете дълбоко дъх и изчакате, ще спестите на малкия оформящ се човек едно земетресение, поне за неговите стандарти. Отивайки още след като сте видели двете чертички на теста, най-вероятно ще излезете със снимка само на плоден сак. Без да знаете реално има ли бебе вътре, или не. Не за друго, а защото сърдечната дейност на плода се засича добре най-рано в 6 г. с. Затова почакайте и направете консултацията тогава, когато ще имате сигурно потвърждение.
Втори преглед
11-14 г. с. – той вече се включва към препоръчително-задължителните изследвания. Или с две думи – можете да го прескочите, но повечето бъдещи майки не правят така. Иде реч за комбинирания тест за синдром на Даун, който включва БХС (биохимичен скрийнинг) и ехограф за по-прецизна диагностика.
Трети преглед
18-22 г. с. - или т.нар. фетална морфология или фетална анатомия. Под каквото и име да го срещнете, това е важен преглед, защото тази гестационна възраст на плода позволява да се видят ранни структурни аномалии като проблеми с гръбначния стълб (спина бифида), сърдечни пороци, бъбречни проблеми и много други. Заедно със следящия ви акушер-гинеколог ще преброите пръстчетата на бебчо, при това на всичките четири крайника, а и това е моментът, когато ще ви съобщят пола на мъничето, ако искате да го знаете.
Четвърти преглед
28-32 г. с. - този преглед е задължителен, ако при предходния са установени проблеми в развитието на даден орган. Ако обаче бременността ви върви идеално, ехографът би бил излишен... стига да не бяха съвременните 3D и 4D технологии. Имате ли бюджет за тази цел, това е времето, в което ще видите бебето почти във вида, в който ще ви го дадат да го гушнете за първи път. Стига, разбира се, то да не е сложило длани пред очите си точно в този момент. Изображенията са много реалистични и си струват като първа снимка в албума на малчо.
Още полезни съвети
Всяко допълнително подлагане на бебето на подобен тип прегледи е непрепоръчително. Пак повтарям, че става въпрос за нормално протичаща и развиваща се бременност.
Посещавайте редовно женската консултация, за да следят как наддавате, дали матката нараства нормално, имате ли високо кръвно налягане и други параметри, касаещи и вашето, и бебешкото здраве. Това, че не виждате всеки път човечето не означава, че опитен специалист би пропуснал нещо, което вашето състояние ще му подскаже като проблем. В това число влизат рязко покачване на килограми, световъртеж, високо кръвно налягане и т. н.
Научете се да се доверявате повече на собственото си тяло, отколкото на която и да е апартура. Все пак именно вие сте човекът, който общува с наблюдаващия лекар и насочва вниманието му към един или друг предполагаем проблем. Защото няма как да прекрачите прага на кабинета на гинеколога и той от вратата да познае как се чувствате и какво ви има.
Бъдете щастливи майки на спокойни бебета. Не ги подлагайте още в утробата на излишни стресове и ще видите резултата като се появят на бял свят.
Успех на всички и леко раждане!
Ако тази статия ви се струва полезна, присъединете се към Jenite.bg във фейсбук, за да научавате най-важното от света на жените!
102 | 4 |