Доста трудно е за една майка да си представи какво лошо има в това да разрешава на малкото си момиченце да се облича като Принцеса или да си играе с Барби.
Нова книга обаче разказва за опасното послание, което носят приказните истории за прекрасните принцеси и техните красиви и винаги от знатно потекло принцове.
В книгата си "Princess Recovery" детският психолог Дженифър Хартщайн съветва родителите как да възпитат и отгледат здрави дъщери, които сами да напишат края: "и заживели дълго и щастливо".
Психоложката е убедена, че децата от двегодишна възраст си създават нереалистични представи за образа на жената от книжките с приказки и филмчетата на Disney. Представи, които на по-късен етап от развитието могат да нанесат сериозни поражения върху самочувствието и Аз-концепцията им.
Доктор Хартщайн споделя професионалното си мнение, че любими истории, като тази за Спящата Красавица и Пепеляшка, създават представи у момичетата, че ако са достатъчно красиви и имат хубави дрехи и обувки, любовта ще ги открие (а не те нея). Авторката нарича това явление "Синдромът на принцесата".
Посланията в тези приказни истории правят изключително трудно за децата да разберат, че интелектът, добротата и щедростта са по-важни ценности от външния вид.
Психоложката вижда в сестрите Кардашиян една съвременна и съвсем реална версия на принцесите от приказките. Опасности за себевъзприятието на подрастващите крият както куклите Барби и образите в магичните разкази, така и известните личности, на които децата подражават.
В омагьосания кръг на суетата се крият хранителните разстройства, душевните болести, а в най-добрия случай - ниското самочувствие и меркантилизацията.
92 | 17 |