За малко да кръстим този материал със заглавие от типа "Женско царство в Саудитска Арабия". Но предвид тамошното положение на жените, това щеше да звучи абсурдно и смешно.
И все пак, щеше да се доближава до истината. Тази седмица бе официално обявено, че строгото ислямско кралство си прави планове в най-скоро време да построи изцяло дамски индустриален град. Той ще бъде първият по рода си. А целта му е да се опита да уреди проблема с желанието за работа на мюсюлманските жителки, основавайки се на принципа "и вълкът сит, и агнето цяло".
Работата е там, че на властите, които се занимават с индустриалното имущество в страната, им е наредено да създадат повече възможности за трудова заетост на гражданките. По този начин Саудитска Арабия се опитва да си "свери часовника" с модерния свят. И ето какво решение са изфабрикували.
Разбира се, тази идея може да се възприеме доста противоречиво. От една страна, показва желание от страна на държавата да се подаде поне малко от черупката на строгите си религиозни и обществени правила. От друга гледна точка обаче, измисленият вариант за пореден път предполага жените да бъдат изолирани по определен начин. Тоест, пред цял свят отново лъсва колко закостенели, консервирани са близкоизточните разбирания.
Но в крайна сметка, тамошните дами вероятно са щастливи заради изготвените планове. Шериатът не им забранява да работят, някои фабрики вече се управляват от жени, но статистиките все още показват, че едва 15% от нежното население на страната са ангажирани като трудова сила. А според предвижданията, индустриалният център ще се намира в големия източен град Хофуф, ще привлече 84 милиона паунда под формата на инвестиции и ще осигури около 5 хиляди работни места в областта на текстила, фармацията и хранително-вкусовата промишленост.
Заявените стремежи на правителството са поданичките му да започнат да играят по-голяма роля в развитието на държавата. Създаването на възможности за назначаване, особено за младите дами, се разглежда като основна цел. Затова вече се изготвят планове и за втори индустриален град от същия тип, ще последва и строежът на други. Освен това се правят опити чуждестранните търговци също да бъдат заменени от саудитски жени.
Войдан Шахерхани - първата жена, която представи Саудитска арабия на олимпиадаТова лято последните започнаха да изместват досегашните служители в козметичните магазини и парфюмериите, а половин година по-рано същото се случи и спрямо господата от обектите за продажба на бельо. Към тези обнадеждаващи тенденции трябва да добавим и факта, че миналия септември крал Абдула обяви: през 2015 жителките на страната му най-сетне ще имат основното човешко право да гласуват в местните избори и да бъдат избирани за съветници.
Но има още много, много да се желае. Трудно ще забравим, че Саудитска Арабия си остава единствената държава в света, която забранява на поданичките си да шофират. Да не говорим колко вътрешни и международни скандали отне да им се позволи официално участие във вече привършващите Олимпийски игри. Джудистката Войдан Шахерхани успя да се задържи на тепиха малко повече от минута, но фактът, че изобщо получи възможност да стъпи на него, представлява революционен момент за жените на консервативната монархия.
Дано моментите им на щастливо ликуване продължават да се множат в нарастваща прогресия!
17 | 0 |