Може би откакто свят светува хората обичат да гъделичкат въображението си с въпроса "Какво ли бих направил/а, ако имах възможност да прекарам един ден в кожата на противоположния пол?". Даже има минимум един холивудски филм, който дължи успеха си на тази идея.
И може да се каже, че този въпрос е до голяма степен безсмислен, тъй като всички много добре знаем какво бихме направили. Защото, ако има един друг въпрос, който гъделичка въображението ни с още по-голяма сила, това е въпросът "Какво чувства противоположният пол по време на секс?".
Е, технологиите, с които разполагаме понастоящем, не ни позволяват да отговорим на него с много голяма достоверност, но със сравнително голяма сигурност можем да кажем на кой от двата пола му е по-хубаво, докато го прави. Докато прави секс, не докато задава глупави въпроси.
Започваме с малката уговорка, че отговорите в днешната статия са сведени единствено до физиологичните аспекти на оргазма, тъй като мозъкът е шантава работа и науката все още не е намерила начин да околичестви и стандартизира психологическата страна на секса, която е не по-малко важна за удоволствието. Сега да си дойдем на темата обаче.
Още през 1953 година Кинси и колеги описват в много големи детайли особеностите на женската сексуалност в един свой основоположен доклад (1). Те поставят специален акцент на факта, че "анатомичните структури, които са от най-голямо значение за сексуалното преживяване и оргазма, са особено сходни между мъжете и жените". Нещо повече, "оргазмът при жените наподобява оргазма при мъжете във всеки физиологичен детайл с тази разлика, че при него няма еякулация". Толкова за 1953 година.
През 1966 година обаче става още по-интересно, защото Мастърс и Джонсън публикуват своята "библия на сексуалната революция", както я наричат някои, под официалното заглавие Human Sexual Response (2). В нея двамата автори потвърждават, че мъжкият и женският оргазъм са доста сходни, нооооо... между тях има две много важни разлики.
Първата вероятно ви е добре известна: жените, за разлика от мъжете, могат да изпитват множествени оргазми без да им се налага да почиват в промеждутъците. Това важи за 10-15% от всички дами, независимо от възрастта. Младите мъже могат да изпитат втори оргазъм в рамките на 10 минути след първия, но тази им способност започва да се влошава стремително след навършването на 30-годишна възраст (в общия случай).
Втората важна разлика е не чак толкова известна дори и на самите дами и на латински тя се нарича status orgasmus. На български това се превежда най-точно като продължителен оргазъм и представлява силни контракции на всеки 2-4 секунди, които могат да продължат до минута. В книгата се описва случай на жена, която в клинични условия изпитва 43-секунден оргазъм, за него си има графика и на нея могат да бъдат преброени точно 22 последователни контракции. И това е нещо, с което никой, ама никой мъж на този свят не може да се похвали.
Става още по-забавно. Status orgasmus обикновено възниква в резултат от самозадоволяване, но може да бъде предизвикан от ръцете (или каквото друго бихте искали да си представите в този момент) на опитен любовник. Това ще рече не само, че вие сте способни да свършите с много по-голям кеф от него, но и че ако не го направите, то вината е изцяло негова. За последното се шегувам и не се шегувам...
За още подобни статии станете част от Jenite.bg във Facebook!
Източници:
1. Kinsey, A.; Pomeroy, W.; Martin, C., & Gebhard, P. Sexual Behavior in the Human Female, Philadelphia: Saunders (1953), ISBN 978-0-253-33411-4.
2. Masters, W.H.; Johnson, V.E. (1966). Human Sexual Response. Toronto; New York: Bantam Books. ISBN 0-553-20429-7.
3 | 0 |